válkaČeskoslovenskoobjevy

Nové nálezy mohou pomoci rozplést starodávná tajemství z Planiny džbánů

Nové nálezy mohou pomoci rozplést starodávná tajemství z Planiny džbánů
Zdroj: messagetoeagle.com

Lidské ostatky staré 2500 let odkryl tým australských a laoských vědců na Planině džbánů v Laosu. Nyní doufají, že senzační nález pomůže rozluštit jednu z největších starověkých záhad jihovýchodní Asie. Planina džbánů je již hodně dlouho pro archeology hádankou. Není jasné, jací lidé a za jakým účelem rozeseli po větrné pláni stovky kamenných nádob, z nichž ty největší měří na výšku přes tři metry a váží až deset metrických tun.

tyrion 24. března 2016

Oblast známá jako Planina džbánů se rozprostírá na náhorní plošině Xiangkhouang v severo-centrálním Laosu. Nachází se tu stovky tajemných obřích nádob, jejichž původ zůstává nadále nejasný, ale má se za to, že jsou více než dva tisíce let staré. Zatím vědci nechápou, k čemu tyto masivní nádoby sloužily, ani jak je dávní lidé dokázali vyřezat a dopravit ze vzdáleného kamenolomu. Dosud se také neví, jaké etnikum tyto památky po sobě zanechalo. Nynější výzkum však slibuje leccos poodhalit.

Planina džbánů v Laosu

Planina džbánů v Laosu

Během nedávných vykopávek na náhorní plošině Xiangkhouang archeologové totiž odkryli 2500 let staré pohřebiště z doby železné. Jak zjistili, pohřbívalo se tu různými způsoby. Několik těl zde bylo pochovaných vcelku, zatímco v jiných hrobech se našly svázané uzlíky kostí a další kosterní ostatky byly uloženy do keramických nádob.

„Tento objev je důležitým milníkem od začátku archeologických vykopávek, které v této oblasti započaly ve třicátých letech,“ prohlásil australský archeolog Dougald O’Reilly. V posledních několika desetiletích byl výzkum značně ztížen kvůli tunám nevybuchlé munice, která tu zbyla po Indočínské válce v 70. letech. O’Reilly věří, že nový terénní výzkum vše změní.

Pohřební nádoby s kosterními ostatky

Pohřební nádoby s kosterními ostatky

V současné době archeologové zkoumají obsah celkem jedenácti hrobů. „Doufáme, že z nich získáme opravdu dobré informace o těchto lidech,“ říká O’Reilly. Pomocí analýzy stabilních izotopů dusíku a uhlíku obsažených v kostech by vědci mohli zjistit etnický původ lidu, který v této oblasti kdysi žil. Spekuluje se o tom, že Planina džbánů by mohla souviset s podobnými archeologickými nalezišti v severovýchodni části indické oblasti Ásám. V každém případě není Planina džbánů ojedinělým nalezištěm. Podobné gigantické nádoby se našly i na jiných místech světa a stejně jako v Laosu zůstává jejich účel nadále záhadou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu