válkaČeskoslovenskoobjevy

Nově nalezený druh dinosaura má ocas ve tvaru srdce

Nově nalezený druh dinosaura má ocas ve tvaru srdce
Zdroj: independent.co.uk
+ 1 fotka+ 2 fotky

Má stěží zapamatovatelné jméno Mnyamawamtuka moyowamkia a velmi zvláštně tvarovaný ocas do podoby srdce. Fosilii tohoto nového dinosauřího druhu objevili vědci v Africe.

Yvonne Pokorná 14. října 2019

Nový druh dinosaura se řadí ke skupině titanosaurů – velkých čtyřnohých sauropodů se silně prodlouženým krkem a velmi dlouhým ocasem. Mnyamawamtuka moyowamkia je ovšem unikátní svým neobvyklým tvarem ocasních kostí, připomínajích srdce. To je dáno tím, že střední a zadní hřbetní obratle tohoto dinosaura mají navíc hřeben či ploténku, která se na vrcholu rozvětvuje. Střední ocasní obratel pak má obratlové tělo, jehož zadní stěna se rozšiřuje směrem nahoru a do stran, což vytváří onen zmíněný tvar srdce.

Fosilii obřího býložravce vědci objevili v jihozápadní Tanzanii již v roce 2004, pět let ji dobývali ze sedimentů na strmém útesu nad vyschlým říčním korytem a poté ji dlouze zkoumali. Až letos byl nový druh dinosaura formálně popsán dvojicí paleontologů z Univerzity v Ohiu.

Vědci mu dali jméno, které pochází ze svahilštiny a v překladu znamená “stvoření od řeky Mtuka s ocasem ve tvaru srdce”. Vtipkovali, že toto zvíře nosí své srdce na ocasu.

Mnyamawamtuka moyowamkia

Mnyamawamtuka moyowamkia

Mnyamawamtuka moyowamkia žil v druhohorách, v období takzvané křídy, tedy zhruba před 100 miliony let.

„Přestože se titanosauři stali jednou z nejúspěšnějších skupin dinosaurů před nechvalně proslulým masovým vyhynutím uzavírajícím věk dinosaurů, jejich raná evoluční historie zůstává mlhavá, a právě Mnyamawamtuka nám může prozradit něco o těchto počátcích, zejména pokud jde o africkou stránku tohoto příběhu,” uvedl Eric Gorscak, vedoucí autor studie.

Množství informací, které vědcí získali z výjimečně zachovalé kostry, naznačují, že Mnyamawamtuka byl vzdáleným příbuzným jiných známých afrických titanosaurů, ovšem v některých rysech se podobal i „ještěru z Malawi“, zvanému Malawisaurus.

Odhaduje se, že nalezený exemplář na délku měřil 7,6 metru a vážil 1,5 tuny. Pravděpodobně nebyl zcela dospělý. Jeho páteřní obratle totiž nebyly úplně spojené, jak by tomu bylo u dospělých, což naznačuje, že v okamžiku smrti byl docela mladý, něco jako teenager. Není jasné, jak zemřel, ale vzhledem k tomu, že jeho kostra nenese zřetelné stopy po zubech dravého dinosaura, zřejmě se nestal něčí kořistí. Mrtvé tělo pravděpodobně bylo vcelku brzy zasypáno vrstvou sedimentů, což vysvětluje, proč se dochovalo do dnešních dní tolik jeho kostí.

Další články

Zavří­t reklamu