Dosud neznámé malby objevil polský archeolog pod skalními převisy v africké Tanzanii.

Dosud neznámé malby objevil polský archeolog pod skalními převisy v africké Tanzanii. | zdroj: scienceinpoland.pap.pl


Nově nalezené skalní malby v Tanzanii jsou staré několik tisíc let a vyobrazují i vesmírná tělesa

TÉMATA: archeologie | nálezy | prehistorie | afrika | skalní malby | tanzanie

user-avatar

Yvonne K.

3. 10. 2018 | 09:00

Stovky skalních maleb, z nichž některé mohou být staré dokonce několik tisíc let, objevil polský archeolog v rezervaci Swaga Swaga v Tanzanii. Mezi nejzajímavější patří obrazy znázorňující meteory a komety.

Rezervace Swaga Swaga v centrální Tanzanii je domovem lvů, slonů a žiraf.  Nachází se daleko od větších měst, lidé tu nežijí a ani se sem za dobrodružstvím nevypravuje mnoho cizinců. Právě tady, mezi skalními přístřešky a převisy, narazil polský archeolog Maciej Grzelczyk z Jagellonské univerzity v Krakově na pokladnici skalních maleb.

“Během letošního výzkumu jsem objevil přes padesát míst, na kterých se nalézaly desítky, někdy dokonce stovky maleb různého stáří,” sdělil Grzelczyk polské agentuře PAP.

Na objevu je nejzajímavější to, že byl učiněn ve Swaga Swaga, rezervaci vzdálené jen několik desítek kilometrů od jiného místa bohatého na nálezy skalních maleb v regionu Kondoa, které bylo v roce 2006 zaneseno na seznam Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCOJedna z nalezených skalních maleb

Pokud jde o styl, nově objevené malby se nápadně podobají těm ze seznamu UNESCO. Stejně jako ony jsou provedeny červeným nebo bílým barvivem. Experti se domnívají, že červené malby jsou starší, vytvořené komunitou lovců a sběračů možná před několika tisíci lety. Bílé malby jsou mladšího data, vznikly před několika desítkami až několika stovkami let.

"Červené malby jsou obzvláště rozmanité: vedle obrazů zvířat se tam rovněž vyskytují meteory nebo komety, což je vzácné nejen v africké archeologii," poznamenává vědec. Také jsou tam vyobrazeny postavy s charakteristickými hlavami, které se podobají baobabům. "Možná se jedná o obrazy související s mytologií – podle místní věrouky zastával baobab důležitou roli ve stvoření lidstva," říká polský archeolog. Mnoho maleb lze spatřit jen speciální optikou.

Mladší bílé malby znázorňují jen zvířata, zejména žirafy a slony, často jako březí nebo přivádějící mláďata na svět. Podle Grzelczyka tyto malby plnily důležitou úlohu při rituálech plodnosti. “Místní lidé se modlili, aby se lovná zvěř úspěšně množila, a poskytovala tak lovcům hodně kořisti,” uvedl vědec. Podle něj domorodci dodnes pořádají poblíž takových skalních maleb rituály, při kterých prosí o déšť. Nicméně malby už dávno nevytvářejí. Jak ovšem zdůrazňuje, autoři bílých maleb zacházeli se staršími výtvory s respektem. Nikdy je nepřemalovávali ani neničili. “Možná proto, že věřili, že je namalovali jejich předkové,” míní Grzelczyk.

Vědec zjistil, že ze všech skalních přístřešků vyzdobených malbami je dobrý rozhled do krajiny a že k nim vede stezka. Nicméně o spoustě těchto maleb svět vědy ještě donedávna nevěděl. V polovině 20. století se vědci báli jít hlouběji do buše, kde se nyní nachází rezervace Swaga Swaga, v obavách z mouchy tse-tse, která přenáší smrtící spavou nemoc. “Tušili, že by se tu mohly malby vyskytovat, ale nikdo si nemyslel, že jich bude tolik," podotkl Grzelczyk. K jejich objevu také značně přispěly moderní technologie. “Asi polovina maleb je téměř nepostřehnutelná pouhým lidským okem,” upozorňuje polský archeolog. “Jen díky použití speciálního filtru ve snímači nám umožňuje je spatřit,” dodává.

 

user-avatar

Yvonne K.

3. 10. 2018 | 09:00

Zavří­t reklamu