válkaČeskoslovenskoobjevy

Nové kosmické závody: Která loď vynese do kosmu nejvíc turistů a celebrit?

Nové kosmické závody: Která loď vynese do kosmu nejvíc turistů a celebrit?
Zdroj: rare.us
+ 10 fotek+ 11 fotek

Od okřídleného raketoplánu SpaceShipTwo, přes Bezosovy opakovaně použitelné rakety, héliovými balony pak konče – kosmická turistika se pomalu, ale jistě stává realitou. Přibývá lidí, kteří už si zamlouvají lístky, a nechybí mezi nimi ty největší hollywoodské hvězdy jako Angelina Jolie s Bradem Pittem nebo Leonardo DiCaprio.

blondie 2. března 2016

Zatímco pro mnohé z nás prostých pozemšťanů je výlet do vesmíru zatím jen nedosažitelný sen, který si mohou dopřát jen ti největší pracháči, firmy už pracují na tom, aby kosmické lety byly v budoucnu cenově dostupnějšími. Pojďme se podívat, jaká je v současné době v tomto exkluzivním druhu cestovního ruchu vlastně nabídka.

Virgin Galactic

Společnost založil v roce 2004 britský magnát, miliardář Richard Branson, a konstruktér prvního soukromého raketoplánu SpaceShipOne Burt Rutan. Sídlo společnosti je v Novém Mexiku, kde bude také jeden z plánovaných „vesmírných přístavů“ (druhý má být vybudován u švédského města Kiruna, jehož poloha za polárním kruhem by měla umožnit pasažérům pozorování polárních září).

SpaceshipTwo

SpaceshipTwo

Nedávno Virgin Galactic představila vylepšenou verzi okřídleného raketoplánu SpaceshipTwo, který v roce 2014 kvůli údajné chybě druhého pilota havaroval.

VSS Unity má být schopen opustit zemskou atmosféru a dostat se do vesmíru, kde své posádce nabídne úžasný výhled i možnost okusit stav bez tíže, ale nedokáže udržet stabilní orbit a po několika minutách se musí vydat na zpáteční cestu k zemskému povrchu.

Pro cestu do vesmíru VSS Unity potřebuje nosič v podobě čtyřmotorového hornoplošníku WhiteKnight Two s dvojicí trupů, mezi nimiž je raketoplán zavěšen pod křídlem. Tento stroj jej vynese do výšky okolo 14 kilometrů, kde se raketoplán odpoutá a po krátkém klouzavém letu, při němž nabere potřebnou rychlost, zapne vlastní motor a vystoupá do vesmíru, maximálně 110 km od povrchu země.

Více než 700 lidí už si u Virgin Galactic zamluvilo letenky, včetně mnoha celebrit. Pilotáž suborbitálních letadel má mimo jiné na starost bývalý pilot F1 Niki Lauda.

Letenka pro zájemce má stát od 250 000 dolarů a v Česku je bude mít k dispozici jedna z cestovních kanceláří.

Blue Origin

Společnost, za jejímž vznikem stojí zakladatel Amazonu Jeff Bezos, už podruhé úspěšně otestovala svoji vícenásobně použitelnou New Shepard, pojmenovanou podle prvního amerického kosmonauta Alana B. Sheparda, Jr. (1923 – 1998). Skládá se ze dvou stěžejních částí: z tlakové kabiny pro šestičlennou posádku a rakety, neboli pohonného modulu.

New Shepard

New Shepard

Schéma běžného operačního letu předpokládá, že raketový motor bude pracovat asi 110 až 150 sekund, přičemž nosná raketa s kabinou a posádkou se dostane do výšky kolem 40 km, po vypnutí motoru bude raketa pokračovat setrvačností, až se kabina oddělí. Rychlost se bude snižovat, až celý let vyvrcholí ve výšce kolem 100 km. Nebe dostane černou barvu vesmíru, v rozměrných oknech se objeví dech beroucí ohromující zemský povrch a cestující se budou moci odepnout od svých křesel a zažít úžasný tříminutový pocit volného pohybu v mikrogravitaci. Pak se budou muset rychle vrátit zpátky do svých křesel a znovu se bezpečně připoutat. Při klesání cestující zažijí přetížení až 5 G.

Celková doba této dobrodružné mise by měla být kolem deseti minut. Detaily o provozu vesmírné turistiky však společnost zatím nezveřejnila.

XCOR Aerospace

Kalifornská společnost XCOR Aerospace představila projekt dvoumístného plavidla Lynx, které má pozemšťanům umožnit zažít stav beztíže na hranici kosmu.

Lynx

Lynx

Lynx (v překladu rys) bude velikostí i tvarem připomínat soukromý tryskáč. Vybaven bude raketovým motorem, který pilota a pasažéra vynese asi za čtyři minuty do výšky 61 kilometrů nad zemským povrchem. Po krátkém suborbitálním letu se jako kluzák znovu vrátí zpět na Zemi. Celý výlet má trvat okolo 30 minut.

V prosinci loňského roku firma oznámila, že dosáhla historického milníku ve vývoji pohonného systému úspěšným využitím odpadního tepla, čímž se eliminovala potřeba velkých a těžkých nádrží stlačeného vzduchu. Společnost v současné době registruje více než 350 zákazníků. Rezervace letenek se pohybuje od 100 000 po 150 000 dolarů, zatím ale není známo, kdy se s lety začne. S americkou společností navázala v roce 2013 spolupráci Česká kosmická kancelář, která se podílí na přípravě experimentálních letů.

„Partnerství s XCOR Aerospace je důležitým krokem v naší snaze rozvinout pilotovaný kosmický program v naší zemi a přiblížit výhody kosmonautiky občanům České republiky,“ uvedl Jan Kolář, ředitel České kosmické kanceláře.

World View

World View kapsle s balonem a padákem

World View kapsle s balonem a padákem

Cílem tohoto vesmírného programu je dostat zájemce do výšky 30 kilometrů nad povrch Země ve speciálně upravené kapsli, kterou ponese gigantický balón naplněný héliem. Cesta trvá celkem čtyři hodiny, dvě hodiny vzhůru a dvě hodiny směrem dolů. V průběhu letu můžete sdílet své zážitky s ostatními přes internet. Třicet kilometrů je vzdálenost dostatečná k tomu, aby pasažér vesmírného letu mohl vidět hvězdy a zakulacený tvar planety Země pod sebou. První lety World View se nemají uskutečnit dříve než v roce 2017, ale na webových stránkách World View Experience je už teď možné si zarezervovat letenku v hodnotě 75 tisíc dolarů, což je v přepočtu 1,5 milionu korun.

Podívejte se do naší fotogalerie, které celebrity si již zabukovaly letenky k cestě do vesmíru.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu