válkaČeskoslovenskoobjevy

Nové fotky ukázaly amazonský kmen, který nezná civilizaci

Nové fotky ukázaly amazonský kmen, který nezná civilizaci
Zdroj: telegraph

Letecké snímky brazilského pralesa v povodí řeky Amazonky zachytily zřejmě členy kmene Yanomami. Tato skupinka čítá zhruba pouze 100 členů a je považována za jednu z mála, která ještě nepřišla do kontaktu s civilizací.

Tomáš Chalupa 21. listopadu 2016

Indiánské komunitě se však nedaří dobře. Je vystavena nemocem a navíc jí hrozí násilí, které by na ní zřejmě spáchali zlatokopové, pokud by na domorodce narazili. Zlatokopové totiž zabírají stále větší oblasti amazonského pralesa a původní obyvatele vyhánějí nebo je jednoduše střílejí. Přesně takový osud už potkal mnoho příslušníků kmene Yanomami.

Yenomami žije na teritoriu, které je dvakrát větší než Švýcarsko a zasahuje oblasti Brazílie a Venezuely. Kmen má celkově 35 000 členů. Titi lidé přišli do kontaktu s okolním světem už v roce 1940, když brazilská vláda poslala týmy, aby vyměřily hranici s Venezuelou. Tehdy se kmen Yanomami dozvěděl o existenci bělochů a civilizace. Ovšem existují skupinky, které žijí tak odloučeně, že stále ještě netuší, jak vypadá svět kolem. Jejich území kromě pralesa obsahuje zahrnuje komunitní kruhové sídlo zvané yano.

Aktivista a šaman kmene Davi Kopenawa Yanomami říká: „Tam, kde tahle skupina žije, musí být ryby a zvěř chráněny. Celý svět musí vědět, že žijí v těchto lesích a vláda musí respektovat jejich vůli žít právě tam.“

Otázka je, jak moc bude vláda respektovat tuto domorodou menšinu. Ekonomické zájmy a postupující těžba budou mít nejspíš přednost jako v mnoha jiných případech.

Další články

Zavří­t reklamu