válkaČeskoslovenskoobjevy

Nové fascinující artefakty nalezeny v místech tajemné harappské kultury

4MSR – pod tímto označením se skrývá nedávno objevené archeologické naleziště ležící poblíž indické vesnice Binjor u hranic Paňdžábu a Rádrasthánu. Je přinejmenším 5000 let staré a náleží do okruhu rané a vrcholné harappské kultury, což byla starověká civilizace nacházející se v povodí řeky Indus, první známá městská kultura na Indickém subkontinentu. K hlavním centrům protoindické kultury patřila staroindická města Mohendžodaro, které je dnes součástí kulturních památek světového dědictví, a Harappa.

Mezi mnoha fascinujícími artefakty, které indičtí archeologové v lokalitě 4MSR vykopali, největší zájem vzbudila keramická nádoba s plochým dnem a výraznou koulí uprostřed. Archeologové nenašli jen jednu, ale dvě podobné nádoby, ale ta druhá měla kouli rozbitou. Podle šéfa vykopávek Sandžaje Kumara Madžula jde o unikátní nález. Pravděpodobně se jedná o rituální nádobu, možná kadidelnici nebo velikou mísu umístěnou na stojanu.

Terakotová nádoba s koulí uprostřed

Terakotová nádoba s koulí uprostřed

Podobné druhy nádob jsou vyobrazeny na pečetích a měděných destičkách nalezených v pozůstatcích harrapských sídel na územích Indie i Pákistánu. Na harappských pečetích je tato nádoba umístěna naproti jednorožci, na měděných destičkách zas vedle postavy sedícího “jogína”, jenž má na hlavě pokrývku se dvěma rohy.

Dalším mimořádným nálezem jsou krunýře želv nalezené mezi spálenými želvími kostmi. Svědčí to o tom, že želví maso tvořilo významnou součást jídelníčku Harappanů, kteří sídliště 4MSR obývali zhruba před 5000 lety. Dosud v tomto areálu byly objeveny pečeti, zlaté korálky a další fragmenty zlata, miniaturní kádinky používané k měření tekutin, malovaná keramika, děrované nádoby, poháry a hrnce, korálky vyrobené z mastku, acháty, jaspis, karneoly, lapis lazuli a jiné polodrahokamy, náušnice, náramky z mušlí, rybářské háčky, měděné hroty šípů i oštěpů, keramické sošky. Také stovky terakotových placek nejrůznějších tvarů a deset kusů kamenného závaží.

Letecký pohled na archeologické naleziště 4MSR

Letecký pohled na archeologické naleziště 4MSR

“V tuto chvíli můžeme bezpečně prohlásit, že toto sídliště existovalo asi v letech 4000 až 2000 před naším letopočtem. Čekáme na další data. Pak můžeme říci, zda nebylo ještě starší,” sdělil Mandžul.

Vědci odhadují, že ve své době šlo o menší výrobní centrum. Přečkalo nejen ranou, ale i vrcholnou fázi harappské civilizace, ale dosud nebyly objeveny žádné pozůstatky z pozdně harappské fáze. Odborníci si nejsou jisti, proč byla tato lokalita předčasně opuštěna, nicméně předpokládají, že to bylo způsobeno buď záplavami, nebo extrémním suchem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu