válkaČeskoslovenskoobjevy

Nová teorie: Temnou hmotu vytvořily kosmické bubliny

Nová teorie: Temnou hmotu vytvořily kosmické bubliny
Zdroj: unsplash.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Tým vědců přišel s neobvyklým vysvětlením, jak a kdy byla vytvořena temná hmota - ona neviditelná, záhadná forma hmoty, která podle astronomů tvoří až 80 % veškeré hmoty ve vesmíru.

Yvonne Pokorná 23. ledna 2021

Nová teorie se zaměřuje na krátké období chaosu, které nastalo bezprostředně po Velkém třesku, kdy se zrodil vesmír. V té době byl vesmír horkou a hustou polévkou plnou vysokoenergetických elementárních částic, které se vzájemně srážely a ničily stejně rychle, jako vznikly. Jak se ale začal vesmír rozpínat, plazma postupně chladla a procházela fází přeměny podobné změnám skupenství látek, jak je dnes známe – například když se nad hrncem vroucí vody tvoří vodní páry nebo pára se ochlazením sráží v kapičky vody. Stejně tak se ve vroucí polévce raného vesmíru náhle vytvořily bubliny ochlazené plazmy. Tyto bubliny se rozšiřovaly a spojovaly, dokud se celý vesmír nedostal do nové fáze.

„Když tyto kapičky expandovaly po celém vesmíru, chovaly se jako filtry, které prosívaly částice temné hmoty z plazmy,“ vysvětlil jeden z autorů studie Andrew Long z Rice University v Houstonu. Stěny těchto bublin se totiž staly překážkami. Pouze částice temné hmoty s velkou hmotností měly dostatek energie na to, aby jimi mohly projít na druhou stranu. Jinými slovy, bubliny plazmy diktovaly, kolik a jaké druhy hmoty přežily v nově se formujícím vesmíru. „Tímto způsobem je množství temné hmoty, které dnes měříme ve vesmíru, přímým důsledkem této filtrace v prvních zlomcích sekundy po Velkém třesku,“ dodává Long.

Thumbnail # Astrofyzici spočítali celkové množství hmoty ve vesmíru
Mohlo by Vás zajímat:

Astrofyzici spočítali celkové množství hmoty ve vesmíru

Protože přežily pouze těžší částice, mohla by tato teorie přivést vědce na stopu toho, z čeho se tmavá hmota skládá. „I když víme, kolik temné hmoty náš vesmír obsahuje, po celá desetiletí dumáme o povaze a původu temné hmoty,“ sdělil Long webu LiveScience. Pokud totiž ony kosmické bubliny byly přítomny během raného vesmíru, mohly zanechat detekovatelný otisk skrze  gravitační vlny. Tímto směrem vědci plánují zaměřit svůj další výzkum. Zajímá je, co se děje, když temná hmota interaguje s těmito bublinovými stěnami, a co se stane, když se tyto bubliny srazí. Věří, že by mohli konečně identifikovat částice temné hmoty.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu