Měsíc je možná složeninou mnoha malých měsíců, tvrdí nová studie izraelských vědců.

Měsíc je možná složeninou mnoha malých měsíců, tvrdí nová studie izraelských vědců. | zdroj: mysteriousuniverse.org


Nová teorie říká, že Měsíc vznikl spojením mnoha malých miniměsíců

TÉMATA: měsíc | teorie | vesmír | výzkum

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 01. 2017 | 13:00

O Měsíci bychom asi měli vědět už všechno podstatné, je nám nejblíž a dokonce jsme na něm několikrát přistáli. Přesto se ukazuje, že možná neznáme ještě mnoho věcí o tomto tělese. Například to, jak se vlastně Měsíc zformoval.

Zatímco hlavní teorie říká, že Měsíc vznikl kolizí s mladou Zemí nazývanou Theia, po které se od ní oddělil, vědci z Izraele to vidí jinak. Místo jedné velké kolize předpokládají mnoho malých meteoritů, které dopadaly na Theiu. Tato vesmírná tělesa bombardovala Zemi po miliony let. Dopady zvedaly mračna prachu, větší kusy dokonce odlétaly až na oběžnou dráhu. Dostaly se tak do vzdálenosti, kde mohly začít působit jejich vlastní gravitační síly. Tyto miniaturní měsíce se tak postupně shlukovali do jednoho velkého tělesa – našeho Měsíce. 

Vědci odhadují, že těchto malých měsíců bylo asi dvacet. Vědci použili počítačový model, který měl simulovat vznik Měsíce v obou těchto variantách. Zatímco v modelu, který simuloval jeden velký dopad, vznikl Měsíc v pouhém jednom procentu případů, v simulaci mnoha menších dopadů vznikl Měsíc v deseti procentech případů. Už z tohoto důvodu je třeba brát tuto teorii vážně, protože její pravděpodobnost je výrazně vyšší než u doposud platné teorie. 

Aby se tato teorie dala potvrdit, vyžaduje to maličkost. Lidé by měli zase přistát na Měsíci a odebrat tam vzorky z několika oblastí. Tím by se dala celá teorie potvrdit nebo vyvrátit. Nejblíže tomuto plánu je nyní Čína, která plánuje už letos vyslat na Měsíc robotické zařízení schopné sbírat vzorky. Čeng 5 má nabrat až dva kilogramy vzorků a pak se s nimi vrátit na Zemi. Čeng 6 pak má k Měsíci vyrazit v roce 2021. Možná tedy čínské zařízení vnese jasno do otázky, jak vlastně Měsíc vznikl. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 01. 2017 | 13:00

Zavří­t reklamu