válkaČeskoslovenskoobjevy

Nová teorie o Stonehenge: na sloupech prý byla obří platforma!

+ 1 fotka+ 2 fotky

Slavné megalitické stavbě Stonehenge podle nové teorie chybí jedna podstatná věc. Na kamenných sloupech byla umístěna obří dřevěná deska. Ta sloužila jako místo pro náboženské obřady. Problém je, že ji zatím nikdo nenašel.

Tomáš Chalupa 20. března 2015

Tajemství megalitické stavby Stonehange dodnes není rozluštěno, mohlo jít o astronomickou observatoř, místo k léčení nemocných nebo místo k pořádání posvátných obřadů. S novou převratnou teorií o této podivuhodné stavbě nepřišel historik nebo archeolog, ale umělecký kritik Julian Spaldig, který říká, že současná podoba Stonehenge není kompletní. Zmizela obří dřevěná platforma, která sloužila jako posvátné místo. „Stonehenge bylo něco jako Mekka, ale na kamenných pilířích. Lidé, kteří postavili tak obří stavbu, by určitě potom neprováděli své posvátné obřady na zemi, “ tvrdí Spalding.

Spalding věří, že obří dřevěná platforma podpíraná kamennými sloupy sloužila právě jako obří chrám. Lidé byli blíže k nebi, což bylo pro tehdejší společenství důležité. K platformě vedly dřevěné schody nebo rampy, po kterých kněží a další lidé mohli stoupat nahoru. Zatímco poutníci mohli chodit pouze po vymezeném vnějším okraji okruhu, vnitřní část byla určena druidům.

Přestože se Spaldingova teorie může zdát na první pohled jen jako fikce vymyšlená bez důkazů, není tomu tak. Už na konci minulého roku bylo objeveno, že Stonehenge kdysi opravdu tvořil kompletní pravidelný kruh monolitů. Dnes z něj zbyl jen půlkruh, ale archeologové jsou si nyní jistí, že původní tvar byl kruhový. A to není všechno. Další archeologické průzkumy odhalily, že lidé žijící v oblasti před tím, než bylo postaveno Stonehenge, stavěli velmi vysoké a robustní dřevěné věže, což byli přímí předchůdci nejznámější megalitické stavby světa.

Co z těchto faktů vyplývá, je jasné. Stonehenge měl tvar přesného kruhu a jeho stavitelé dokonale ovládali práci se dřevem a stavěli velké dřevěné stavby. Představa, že spojili své tradiční umění s novým typem kamenné stavby není zdaleka tak fantaskní, jak by se na první pohled mohlo zdát. Umístit na kamenné podstavce kulatou dřevěnou desku bylo rozhodně v technických možnostech těchto lidí.

Na druhou stranu zatím neexistuje jediný přímý důkaz, že na Stonehenge skutečně nějaká deska byla umístěna. Archeologické průzkumy nenašly vůbec nic, co by to dokládalo. „Že něco archeologové nenašli, ještě neznamená, že to nikdy neexistovalo,“ kontruje Spalding. A částečně mu dává za pravdu i Aubrey Burl, přední britský specialista na megalitické stavby. „Je to něco, na co bychom se měli každopádně podívat. Určitě to má smysl,“ řekl k Spaldingově teorii. Jenže jiný archeolog Timothy Darvill je daleko skeptičtější. „Když pomineme fakt, že o dřevěné desce neexistuje jediný důkaz, zbývá ještě odpovědět na jednoduchou otázku. Proč by tam lidé tu desku dávali? Stonehenge je nyní perfektní observatoř, s dřevěnou deskou nahoře by zcela ztratila tuto funkci,“ opáčil Darvill.

Jak už to u mnoha podobných teorií chodívá, i zde si budeme muset na definitivní potvrzení nebo vyvrácení hypotézy počkat.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu