válkaČeskoslovenskoobjevy

Nová teorie o skonu Alexandra Velikého říká, že v době smrti byl ještě naživu

Nová teorie o skonu Alexandra Velikého říká, že v době smrti byl ještě naživu
Zdroj: ancientpages.com

Proč zemřel největší vojevůdce všech dob? Teorií je mnoho, nejčastěji se říká, že se upil k smrti, protože pořádal nekonečné pitky a při té poslední to prostě jeho organismus nezvládl. Nebo za jeho smrt mohla malárie, či snad byl otráven? I tyto teorie existují. Teď se mezi nimi objevila jedna zbrusu nová a je rozhodně zajímavá.

Tomáš Chalupa 28. února 2019

Podle Plutarcha Alexandr pořádal pro svého admirála Naercuse několikadenní pitku, na jejímž konci dostal vysokou teplotu a zemřel. Vědci z Nového Zélandu tvrdí, že to nebyl alkohol, otrava ani vražda, co Alexandra velikého sprovodilo ze světa. Podle nich za to mohla poměrně vzácná neurologická porucha zvaná polyradikuloneuritida (anglický název Gullian-Barré syndrome GBS). Vychází z toho, že všechny dobové prameny mluví o vysoké horečce a bolesti břicha. To samozřejmě u otravy alkoholem nastat může a není na tom nic divného. Ale podle dr. Katherine Hallové jde o příznaky GBS spojených s bakteriální infekcí Campylobacter pylori . Právě ta je nejčastější příčinou GBS.

Při této nemoci dojde k postupné paralýze, ale nikoliv k bezvědomí nebo zastření vědomí. Pacient je stále při smyslech, jen se stále hůře pohybuje a cítí. Což ale Alexandr mohl připisovat následkům pití. Ve starověku bylo běžné, že u těžce nemocného nebo umírajícího se především zjišťovalo, zda dýchá. Mnohem menší pozornost se věnovala pulsu. Při GBS může dojít k selhání tělesné termoregulace, což vede k vysokým teplotám, a také slábne dech.

Dobové prameny mluví o tom, že tělo Alexandra Velikého ještě několik dní po smrti nevykazovalo žádné známky rozkladu. Podle Hallové to bylo jednoduše proto, že dotyčný ještě žil. Starověcí lékaři jej však již považovali za mrtvého.

Hallová je přesvědčena, že její teorie je správná, a to i přes to, že po více než 2000 letech je těžké pro ní získat definitivní důkazy. „Elegance teorie s diagnózou GBS vysvětluje mnoho jinak protichůdných bodů a staví je do jednoho smysluplného celku,“ uzavírá Hallová.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu