válkaČeskoslovenskoobjevy

Nová studie varuje, že SARS-CoV-2 napadá mozek skrze nos

Nová studie varuje, že SARS-CoV-2 napadá mozek skrze nos
Zdroj: freepik.com
+ 21 fotek+ 22 fotek

Systémová analýza výsledků 33 pitev přinesla velmi závažné výsledky. Malé stopy viru SARS-CoV-2 byly totiž nalezeny i v mozcích zemřelých lidí. Do mozku se podle vědců dostal tento virus nosní dutinou, i když přesný způsob, jak pronikl do mozku, není zatím znám.

Tomáš Chalupa 14. prosince 2020

Jde zatím o jakési předběžné výsledky publikované v odborném magazínu Nature Neuroscience, přesné informace zatím nemáme, ovšem už nyní se zdá, že nový virus je schopen se dostat do lidského nervového systému, a to rozhodně není dobře.

Vir se do těla dostává nejčastěji nosní dutinou zvanou nasopharynx. Nasopharynx je současně jeden ze slabých bodů obrany našeho mozku. Ten je chráněn od zbytku těla něčím, jako ochrannou zdí z buněk, která drží toxiny a viry mimo náš hlavní nervový orgán. Některé viry, včetně koronavirů, jsou ale schopny touto bariérou proniknout. SARS-CoV-2 je bohužel jedním z nich.

Thumbnail # Seniorka měla 105 dní koronavirus bez příznaků, přitom trpí leukémií
Mohlo by Vás zajímat:

Seniorka měla 105 dní koronavirus bez příznaků, přitom trpí leukémií

Na to, že virus zasahuje mozek, ukazují i příznaky nemoci covid-19, jako je ztráta čichu, nespavost, bolest hlavy, únava a malátnost. Už některé dřívější studie potvrdily výskyt reziduí viru v mozku, ale také v míšním moku zesnulých. Zatím není jasné, jak se tam přesně dostal, ale že to bude nosem, je téměř jisté. Není dobré se nechat ani uklidnit faktem, že virového materiálu bylo v mozcích nalezeno naprosté minimum. Je to dáno tím, že pitvy byly prováděny až měsíc po smrti. Za tu dobu už virus z větší části zmizel. Ve chvíli smrti se mohl v mozku vyskytovat v mnohem větším množství.

Vědci se snaží zjistit, jak se přesně virus přemisťuje z bariéry chránící mozek právě do mozku. Je zřejmé, že vir našel způsob, jak velmi efektivně překonat tuto obranu, a je proto nutné se na tento fakt zaměřit. Vědci v mnoha zemích světa se tak nyní snaží zjistit více o tom, jak se vir do mozku dostává.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu