válkaČeskoslovenskoobjevy

Nová studie tvrdí, že lidské tělo vytváří silové pole a dokážeme ho cítit

Nová studie tvrdí, že lidské tělo vytváří silové pole a dokážeme ho cítit
Zdroj: thespiritscience.com

Podle studie zveřejněné v magazínu Cognition lidské tělo obklopuje silové pole, které má za účel nás chránit před nebezpečím. Jeho narušení jsme totiž schopni v některých případech cítit, takže funguje jako další smysl.

Tomáš Chalupa 15. září 2016

Jako příklad studie uvádí situaci, kdy koutkem oka zahlédneme nějaký letící předmět, mířící na nás. Přestože ho dobře nevidíme a ani nevíme, co to je, jsme schopni velmi přesně odhadnout, zda nás skutečně zasáhne, nebo jestli nás mine. Je to dáno tím, že předmět vnikl do silového pole a my díky citlivosti máme informace o rychlosti a směru letu, přestože oko nám tyto informace nemůže poskytnout.

Normální člověk je schopen vycítit změny v silovém poli na vzdálenost zhruba 40 cm. Prokázal to experiment, při kterém lidé měli zakryté obě ruce, které měli natažené před sebou. Neviděli na ně, zato viděli na umělou gumovou ruku. Nad tou v určitou chvíli máchl kartáč tak, aby se jí nedotkl. V tu samou chvíli se dotkl kartáč jejich skutečné ruky. Později se však kartáč už jen pohyboval nad umělou rukou. Lidé přesto v tu chvíli cítili dotek i na své vlastní ruce. Vědci tento experiment interpretovali právě jako důkaz citlivosti na silové pole. Studie tvrdí, že tuto schopnost má každý z nás, přestože si jí není běžně vědom. Vše se totiž děje v úrovni našeho podvědomí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu