Sochy jsou na Velikonočním ostrově přesně v místech, kde je v moři pitná voda, podle vědců to má souvislost

Sochy jsou na Velikonočním ostrově přesně v místech, kde je v moři pitná voda, podle vědců to má souvislost | zdroj: dailymail.co.uk


Nová studie říká, že obří sochy na Velikonočním ostrově označovaly zdroje pitné vody

TÉMATA: velikonoční ostrov | záhady

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 10. 2018 | 17:26

Rozluštit záhadu obřích hlav na Velikonočním ostrově se pokusil společný tým archeologů z univerzit v Birminghamu a New Yorku. Ti se zaměřili na to, zda hlavy na ostrově neměly nějaký praktický význam. A všimli si zajímavé okolnosti.

Archeologové začali měřit míru salinity ve vodách okolo ostrova. S překvapením zjistili, že poblíž pobřeží jsou oblasti, kde je voda s minimem soli a je pitná pro člověka. A jak známo, většina soch stojí na pobřeží, jako by hleděly kamsi do dálky za obzor. Vědci proto přišli s hypotézou, že si těmito sochami lid Rapa Nui označil místa, kde je přímo v moři voda vhodná k pití.

„Teď, když víme o zdrojích pitné vody v moři a víme, kde jsou lokalizovány sochy, dává to vše najednou obrovský smysl. Jsou zkrátka umístěné přesně tam, kde jsou zdroje pitné vody,“ říká profesor antropologie z Birminghamské univerzity Carl Lipo.

Lipo a jeho tým se nyní chce zaměřit na to, jak moc spolu souvisí přítomnost sladké vody a způsob, jakým byly sochy tvořeny, i to, jakou roli v tom hraje jejich velikost. To, že jsou umístěny na těchto strategických místech, je jen první poznatek, který stojí na počátku pochopení záhady soch na Velikonočním ostrově.

O tom, že místní lidé pijí vodu přímo z moře, se zmiňují i zápisy prvních evropských návštěvníků ostrova, pro které to bylo zpočátku velkou záhadou. Také díky těmto zdrojům vody bylo možné udržovat populaci ostrova na tak vysokých počtech. Jen z vodních pramenů přímo na ostrově nebylo možné tolik lidí zásobovat vodou. „Navíc místní půda složená z pórovitých vulkanických hornin velmi rychle absorbovala vodu. I proto byl na ostrově nedostatek vodních pramenů,“ dodává Lipo. Jenže voda naštěstí stéká z těchto vrstev rovnou do oceánu, a právě proto mají zdejší pobřežní vody tak malý obsah soli.

Zdroje vody na ostrově nespočívají jen v několika málo pramenech a okolní mořské vodě. Na Velikonočním ostrově se nacházejí také dvě velká jezera. Ovšem je k nim velmi složitý přístup. Vědci proto také spekulují, že lid Rapa Nui se snažil zachycovat dešťovou vodu. Kvůli konzumaci mořské vody také obyvatelé ostrova vůbec nesolili své jídlo. Jejich denní přísun soli byl více než dostatečný.

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 10. 2018 | 17:26

Zavří­t reklamu