Turínské plátno, na kterém je možná otištěn obličej Ježíše Krista, bylo vyrobeno v Indii.

Turínské plátno, na kterém je možná otištěn obličej Ježíše Krista, bylo vyrobeno v Indii. | zdroj: huffingtonpost.com


Nová studie prokazuje, že Turínské plátno s otiskem Ježíšovy tváře bylo vyrobeno v Indii

TÉMATA: turínské plátno | záhady

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 10. 2015 | 11:15

Skupina italských vědců podrobila slavné Turínské plátno nové analýze DNA. Vychází z ní, že samotné plátno bylo nejspíše vyrobeno v Indii. Další výsledky však ukazují, že plátno pochází doslova z celého světa.

Výzkum se prováděl tak, že se zkoumalo DNA rostlin, ze kterých bylo plátno vyrobeno. DNA rostlin ukazuje na Střední Východ, Asii, ale také Středomoří. Samotné plátno bylo vyrobeno v Indii, odkud bylo převezeno do středomořské oblasti. Celý už beztak zamotaný příběh Turínského plátna se tak ještě více komplikuje.

Zatímco předchozí radiokarbonové analýzy měly zjistit stáří plátna, tato analýza zase si kladla za cíl určit jeho původ. Ten vědci lokalizovali do Indie, což rozhodně do případu světlo nevnáší. Ani stáří plátna není jasné. Analýza z roku 1988 určila, že plátno pochází ze středověku, nejspíše ze 13. století. V takovém případě by nešlo o plátno, na kterém je otištěn obličej Ježíše Krista. Jenže vědci z Los Alamos v roce 2005 prohlásili, že vzorek z původní analýzy byla záplata, která sice skutečně pocházela ze středověku, ale zbytek plátna je daleko starší, nejspíše  3000 let. Od té doby výzkum plátna nikam nepokročil a je otázkou, zda se pravdu o plátnu vůbec někdy nedozvíme. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 10. 2015 | 11:15

Zavří­t reklamu