válkaČeskoslovenskoobjevy

Nová studie prokazuje, že Turínské plátno s otiskem Ježíšovy tváře bylo vyrobeno v Indii

Nová studie prokazuje, že Turínské plátno s otiskem Ježíšovy tváře bylo vyrobeno v Indii
Zdroj: huffingtonpost.com

Skupina italských vědců podrobila slavné Turínské plátno nové analýze DNA. Vychází z ní, že samotné plátno bylo nejspíše vyrobeno v Indii. Další výsledky však ukazují, že plátno pochází doslova z celého světa.

Tomáš Chalupa 22. října 2015

Výzkum se prováděl tak, že se zkoumalo DNA rostlin, ze kterých bylo plátno vyrobeno. DNA rostlin ukazuje na Střední Východ, Asii, ale také Středomoří. Samotné plátno bylo vyrobeno v Indii, odkud bylo převezeno do středomořské oblasti. Celý už beztak zamotaný příběh Turínského plátna se tak ještě více komplikuje.

Zatímco předchozí radiokarbonové analýzy měly zjistit stáří plátna, tato analýza zase si kladla za cíl určit jeho původ. Ten vědci lokalizovali do Indie, což rozhodně do případu světlo nevnáší. Ani stáří plátna není jasné. Analýza z roku 1988 určila, že plátno pochází ze středověku, nejspíše ze 13. století. V takovém případě by nešlo o plátno, na kterém je otištěn obličej Ježíše Krista. Jenže vědci z Los Alamos v roce 2005 prohlásili, že vzorek z původní analýzy byla záplata, která sice skutečně pocházela ze středověku, ale zbytek plátna je daleko starší, nejspíše 3000 let. Od té doby výzkum plátna nikam nepokročil a je otázkou, zda se pravdu o plátnu vůbec někdy nedozvíme.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu