válkaČeskoslovenskoobjevy

Nová studie našla místa, kde se povedou příští války o vodu

Nová studie našla místa, kde se povedou příští války o vodu
Zdroj: iflscience.com

V souvislosti se znepokojivou zprávou Panelu OSN o klimatických změnách se mluví hlavně o vzestupu teplot a zániku živočišných druhů. Dalším palčivým problémem ale bude také nedostatek vody. Ta se stane cennou surovinou, o kterou se povedou války. Vědci z Výzkumného centra Evropské komise přišli se studií, která ukazuje, kde se nejspíše v budoucnosti povedou „vodní války“.

Tomáš Chalupa 6. listopadu 2018

Hydropolitické otázky se stanou předmětem vyjednávání a nepochybně také konfliktů. Jestliže v současnosti je to ropa, o kterou se svádějí boje, byť jsou maskovány často jinými důvody, v budoucnu bude voda cennější. Bez ropy se dá přežít, bez vody nikoliv. Ropa jsou státy, které ropu prodávají a zajišťují si tím své vlastní bohatství. Vodu nejspíš nebude chtít prodávat nikdo. Válka tedy bude v podstatě jedinou možností, jak se k této surovině dostat.

Výzkum našel místa, kde pravděpodobnost vojenského konfliktu stoupne o 75 až 90 procent. „To neznamená, že každý spor musí nutně skončit válkou. Bude záležet i na tom, jak budou jednotlivé země ochotné spolupracovat,“ říká vedoucí autor studie Fabio Farinosi.

Problematické oblasti vedou v místech, kde tečou velké asijské a africké řeky, jako je Nil, Ganga, Eufrat nebo Ganga. Ale napětí vznikne třeba také kolem řeky Colorado, jejíž vodní zdroje proti sobě mohou postavit USA a Mexiko.

Že nejde o plané hrozby, ukazuje výrok egyptského prezidenta Anwara Sadata z roku 1979. „Jediná věc, která může zatáhnout Egypt do války, je voda.“ To konstatoval už téměř před 40 lety a nic se na tom nemění ani dnes. Nilskou pánev sdílí mnoho zemí – Tanzánie, Uganda, Kongo, Keňa, Rwnada, Burundi, Eritrea a Etiopie. Počet obyvatel těchto zemí se neustále prudce zvyšuje a už nyní je to 250 milionů lidí. A všichni jsou závislí jen na vodě z Nilu. Není divu, že Nil je jednou z potencionálních rozbušek budoucí vodní války.

Budoucnost patří vodě, kdo jí bude mít dostatek, získá komparativní výhodu proti těm, kteří jí budou mít málo a budou za ní muset platit nebo si ji vybojovat. Doufejme, že Česká republika bude patřit do té první kategorie.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu