válkaČeskoslovenskoobjevy

Nová studie jde proti trendu, marihuana na bolest nepomáhá

Nová studie jde proti trendu, marihuana na bolest nepomáhá
Zdroj: iflscience.com

V poslední době se objevilo mnoho studií a informací o zázračných účincích marihuany. Má mimo jiné také pomáhat léčit chronické bolesti. Právě této informace se chytlo mnoho lidí, protože raději chtějí užívat přírodní marihuanu než syntetické opioidy. Jenže nová studie vyvrací tento trend a říká jasně – marihuana bolest neléčí lépe než opioidy.

Tomáš Chalupa 26. července 2018

Studie byla publikována v odborném magazínu The Lancet a její závěry lze shrnout asi takto. Lidé, kteří trpí dlouhodobými bolestmi, které nemají původ v rakovině, a používají přípravky na bázi kanabisu, nemají lepší výsledky a „skóre bolesti“ než ti, kteří je neužívají a naopak užívají jen opioidy.

Vedoucí výzkumu byla Dr Gabrielle Campbellová z univerzity v Novém Jižním Walesu v Austrálii. Ta shromáždila 1514 dospělých z celé země, kterým byly předepsány na bolest opioidy a užívají je alespoň půl roku. Ti vyplnili velmi podrobný dotazník, kde se jich mimo jiné Campbellová ptala i na užívání dalších přípravků na bázi kanabisu. Ti, kteří je užívali, pak překvapivě v další části dotazníku uvedli, že jejich bolesti jsou větší a celkově uváděli vyšší „skóre bolesti“, tedy jak velkou bolest v průběhu léčby cítí.

Autoři rovněž nenalezli žádnou spojitost mezi užívání kanabinoidních přípravků a snížením užívání opioidů. Lidé užívají opioidy ve stejné míře, jen si k tomu přidají ještě kanabinoidní přípravky. Ke snížení užívání léků tedy kanabinoidy nevedou, nebo aspoň studie nic takového neprokázala.

Autoři studie nicméně nezpochybňují, že kanabinoidní léčivé přípravky mohou pomáhat nebo zmírňovat bolest. Pouze upozorňují na to, že subjektivně se po jejich užívání lidé necítí lépe a že ani není prokázáno, že by vedly ke snižování užívání jiných léků. Svou roli v tom, jak člověk vnímá bolest, hraje také věk, pohlaví a další faktory, stejně jako podstata samotného zdravotního problému. Autoři studie jsou si vědomi, že svými závěry zřejmě vyvolají v Austrálii vášnivou debatu.

Další články

Zavří­t reklamu