válkaČeskoslovenskoobjevy

Nová nejpálivější chilli paprička na světě je směšně malá, ale má sílu, která zabíjí

Nová nejpálivější chilli paprička na světě je směšně malá, ale má sílu, která zabíjí
Zdroj: odditycentral.com

Mike Smith z Walesu je farmář a pěstitel papriček, kterému se podařilo vypěstovat vůbec nejpálivější chilli papričku světa. Nazývá se Dragon’s Breath, tedy dračí dech, a má pálivost šílených 2.48 milionů Scovilleho jednotek.

Tomáš Chalupa 2. června 2017

Paprička je na první pohled malá a nenápadná. Člověk by si řekl, že není problém jí jen tak celou slupnout. Pokud byste to náhodou udělali, dostali byste se do akutního ohrožení života. S takovým množstvím Scovillových jednotek už si opravdu není radno zahrávat. Dostavit by se mohl anafylaktický šok, a to i z mnohem menšího množství téhle papričky.

Jen pro představu, na soutěžích v pojídání chilli papriček, kterých se účastní jen ty nejotrlejší plechové huby, se konzumují kousky s pálivostí kolem 100 až 350 tisíc Scovillových jednotek. Dosavadní nejpálivější paprička Trinidad Scorpion Moruga má pálivost něco přes 2 miliony jednotek.

„Dal jsem si kousek na jazyk a pálilo to a pálilo,“ popisuje účinky Dračího dechu jeho stvořitel Mike Smith. A varuje, že tuhle papričku by měli jíst jen ti, kdo vědí, jak s takovým materiálem zacházet. Jinak hrozí těžké zdravotní problémy nebo dokonce smrt. Mike Smith se každopádně zapsal do Guinnessovy knihy rekordů, jeho Dračí dech je také držitelem ceny Royal Horticultural Society’s Plant za rok 2017.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu