válkaČeskoslovenskoobjevy

Nová kožní nemoc zabíjí delfíny po celém světě, může za ni globální oteplování

Nová kožní nemoc zabíjí delfíny po celém světě, může za ni globální oteplování
Zdroj: Tim Morgan © Mississippi State University

Prakticky denně přichází nové zprávy o důsledcích globálního oteplování na zemskou faunu a flóru. Nejnověji vědci přišli s informacemi o zhoubné kožní nemoci u delfínů. Nemoc je známá už dlouho, ale její příčinu odhalili až nyní – je jí globální oteplování.

Tomáš Chalupa 3. srpna 2021

Vědci se poprvé se zhoubnou nemocí kůže u delfínů setkali v roce 2005 po hurikánu Katrina. Na tělech skupiny delfínů skákavých, kteří žili ve slaném jezeře v Louisianě, byly pozorovány těžké popáleniny a vředy. Jde o to, že kůže delfínů je velmi citlivá a reaguje na vnější podněty silněji než ta lidská. Delfíni také musí žít jen ve slané vodě, sladká voda je pro ně prakticky zhoubná.

Pro delfína je pobyt ve sladké vodě bolestivý, projevem je právě kožní nemoc, která je stejná jako popáleniny třetího stupně. Když v období hurikánu Katrina vydatně pršelo, voda v jezeře se více naředila sladkou vodou a ta pak ničila kůži delfínů. Delfíni přitom dokáží žít po omezenou a krátkou dobu i ve vodě s nižší hustotou soli. Jenže hurikány, bouře, cyklóny a další jevy spojené s deštěm způsobují na mnoha místech planety rychlé a dlouhodobé ředění slaných vod sladkou, což škodí delfínům. Případy se tak množí, byly zaznamenány nejen ve Spojených státech, ale také v Indii, Austrálii nebo Novém Zélandu.

Thumbnail # Delfíni jsou většinově praváci, stejně jako lidé
Mohlo by Vás zajímat:

Delfíni jsou většinově praváci, stejně jako lidé

Případ kožní nemoci delfínů ukazuje, jak složité a komplexní jsou vztahy v přírodě. Oteplování způsobí jev, který sám o sobě vypadá neškodný pro zvířata, jako je právě třeba dlouho trvající bouře. Pak se ale zjistí, že i takto dochází k výraznému narušení životního prostředí živočichů. Zkrátka důsledků globálních změn klimatu je ohromné množství a budeme zřejmě jako lidstvo přicházet stále na další.

Další články

Zavří­t reklamu