válkaČeskoslovenskoobjevy

Nová éra interaktivního filmu: O tom, jak děj skončí, rozhodujete svýma očima

video url not supported.

Interaktivní film, o jehož ději rozhoduje sám divák, je dobře známá věc. Jeho začátek můžeme vystopovat v Československu, kde filmaři poprvé uvedli přelomový Kinoautomat. Americký režisér Armen Perian vnesl do tohoto odvětví zase něco nového.

Simona Knotkova 18. května 2018

Také děj krátkometrážního snímku The Angry River mohou ovlivnit sami diváci. Na rozdíl od stisknutí zeleného či červeného tlačítka to ale zvládnou pouhýma očima. Autor filmu Armen Perian společně s firmou Crossbeat New York vyvinul chytrou technologii, která sleduje pohyb očí diváka. Na základě jeho zájmu a pozornosti následně vybere jeden z pěti možných závěrů.

„Celý nápad vznikl náhodně. Dělali jsme tehdy velmi dlouhou a velmi obtížnou editaci, když někdo prohlásil: Člověče, kéž bychom to mohli editovat svou myslí. Bylo to sice úplně mimo naši práci, ale ten nápad se ve mně uhnízdil,“ vypráví filmař.

Na první pohled nepoznáte, že je The Angry River v něčem odlišný od klasických filmů.

„Líbí se mi představa hry ve filmu, ale zároveň jsem chtěl zachovat kinematografický zážitek, i když snímek sledujete na počítači. Díváte se na něj prostě na jakýkoliv jiný film. I pouhé sledování ale znamená volbu. Divák si vybírá, čemu bude věnovat pozornost, což poté ovlivňuje děj příběhu,“ pokračuje režisér.

Film o překupnících s lidmi měl premiéru 18. května. Na jeho trailer se podívejte v přiloženém videu.

Další články

Zavří­t reklamu