Podmořský vrak Halifaxu | zdroj: internet


Norští studenti našli pod mořem letadlo, které útočilo na Tirpitz

TÉMATA: letectví | archeologie | potápění

Šest norských studentů se společně se svým profesorem zúčastnilo kurzu podmořského inženýrství, v rámci kterého měli naplánovat akci na hledání leteckého vraku. Ke svému vlastnímu překvapení jim tato akce přinesla skutečný výsledek. V hloubce 180 metrů pod mořem našli vrak bombardéru Halifax.

user-avatar

nrk.no

28. 10. 2014 | 07:35

Profesor Martin Ludvigsen a šestice studentů z Centra námořních technologií měli za úkol naplánovat a zrealizovat pátrací akci po vraku letadla. Šlo o cvičný test, který je měl naučit ovládat technologie a osvojit si plánování podobných akcí. Studenti se rozhodli použít miniponorku vybavenou kamerou. V moři poblíž pobřeží u Trondheimu ke svému překvapení nalezli skutečný vrak. „Devět z deseti podobných operací končí nezdarem a nenajde se nic. Je fantastické, že zrovna ta naše slavila úspěch,“ řekl k tomu Ludvigsen.

První záběry pořízené miniponorkou studenty nadchly

Nález bombardéru Halifax, navíc v poměrně dobrém stavu, je podle historiků mimořádně důležitým objevem. „Před dvaceti lety se podařilo najít podobné letadlo a vzbudilo to ihned velký zájem našeho Ministerstva obrany. I toto letadlo může vydat cenné svědectví o boji proti nacistům,“ myslí si historik Lars-Erik Vaale.

Chlouba německého námořnictva - bitevní loď Tirpitz

Podrobný průzkum letadla zatím nezačal, ale už nyní je jasné, že jde o letadlo, které v roce 1942 napadlo bombami německou obří bitevní loď Tirpitz. Největší a nejmodernější bitevní loď, jakou kdy Němci postavili, měla své dvojče v podobě slavnějšího Bismarcku, který se potopil v boji s britskými bitevními loděmi. Hitler tehdy zuřil a nařídil, aby jeho nejcennější loď Tirpitz zůstala zakotvena v norských fjordech. Rozhodně nehodlal o tuto loď, která byla symbolem námořní síly Německa, přijít.

Bombardér Halifax

Britové však byli rozhodnuti ocelové monstrum zničit stůj co stůj. Nasadili miniponorky i letadla. Pořádali na loď doslova hon, ale přestože se ji podařilo několikrát poškodit, stále se držela na hladině a Němci ji vytrvale opravovali. Britové na ni nakonec shodili gigantickou bombu Tallboy, která loď poškodila natrvalo. Definitivně ji dokázali potopit až v roce 1944 při obrovském náletu. Nalezený Halifax byl jedním ze skupiny bombardérů, které na Tirpitz zaútočily v roce 1942. Byl sestřelen protiletadlovou palbou a skončil na dně moře. Nyní ho po sedmdesáti letech čeká vyzvednutí a podrobný průzkum.

témata

Komentáře ( )

user-avatar

nrk.no

28. 10. 2014 | 07:35

Zavří­t reklamu