válkaČeskoslovenskoobjevy

Norští studenti našli pod mořem letadlo, které útočilo na Tirpitz

Norští studenti našli pod mořem letadlo, které útočilo na Tirpitz

Šest norských studentů se společně se svým profesorem zúčastnilo kurzu podmořského inženýrství, v rámci kterého měli naplánovat akci na hledání leteckého vraku. Ke svému vlastnímu překvapení jim tato akce přinesla skutečný výsledek. V hloubce 180 metrů pod mořem našli vrak bombardéru Halifax.

nrk.no 28. října 2014

Profesor Martin Ludvigsen a šestice studentů z Centra námořních technologií měli za úkol naplánovat a zrealizovat pátrací akci po vraku letadla. Šlo o cvičný test, který je měl naučit ovládat technologie a osvojit si plánování podobných akcí. Studenti se rozhodli použít miniponorku vybavenou kamerou. V moři poblíž pobřeží u Trondheimu ke svému překvapení nalezli skutečný vrak. „Devět z deseti podobných operací končí nezdarem a nenajde se nic. Je fantastické, že zrovna ta naše slavila úspěch,“ řekl k tomu Ludvigsen.

První záběry pořízené miniponorkou studenty nadchly

První záběry pořízené miniponorkou studenty nadchly

Nález bombardéru Halifax, navíc v poměrně dobrém stavu, je podle historiků mimořádně důležitým objevem. „Před dvaceti lety se podařilo najít podobné letadlo a vzbudilo to ihned velký zájem našeho Ministerstva obrany. I toto letadlo může vydat cenné svědectví o boji proti nacistům,“ myslí si historik Lars-Erik Vaale.

Chlouba německého námořnictva - bitevní loď Tirpitz

Chlouba německého námořnictva – bitevní loď Tirpitz

Podrobný průzkum letadla zatím nezačal, ale už nyní je jasné, že jde o letadlo, které v roce 1942 napadlo bombami německou obří bitevní loď Tirpitz. Největší a nejmodernější bitevní loď, jakou kdy Němci postavili, měla své dvojče v podobě slavnějšího Bismarcku, který se potopil v boji s britskými bitevními loděmi. Hitler tehdy zuřil a nařídil, aby jeho nejcennější loď Tirpitz zůstala zakotvena v norských fjordech. Rozhodně nehodlal o tuto loď, která byla symbolem námořní síly Německa, přijít.

Bombardér Halifax

Bombardér Halifax

Britové však byli rozhodnuti ocelové monstrum zničit stůj co stůj. Nasadili miniponorky i letadla. Pořádali na loď doslova hon, ale přestože se ji podařilo několikrát poškodit, stále se držela na hladině a Němci ji vytrvale opravovali. Britové na ni nakonec shodili gigantickou bombu Tallboy, která loď poškodila natrvalo. Definitivně ji dokázali potopit až v roce 1944 při obrovském náletu. Nalezený Halifax byl jedním ze skupiny bombardérů, které na Tirpitz zaútočily v roce 1942. Byl sestřelen protiletadlovou palbou a skončil na dně moře. Nyní ho po sedmdesáti letech čeká vyzvednutí a podrobný průzkum.

Další články

Zavří­t reklamu