válkaČeskoslovenskoobjevy

Norský špion skákal celé dny ze stromu na strom, aby unikl Němcům a jejich psům

Norský špion skákal celé dny ze stromu na strom, aby unikl Němcům a jejich psům
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 4 fotky+ 5 fotek

Sven Somme byl člen norského hnutí odporu. Fotografoval německé pozice, mikrofilmy posílal skryté pod poštovními známkami do Velké Británie. Pak byl ale chycen a od té chvíle začal jeho neuvěřitelný boj o život.

Tomáš Chalupa 3. března 2015

Somme fotografoval jednu ze základen pro ponorky na ostrově Otteroy, když se od objektivu jeho fotoaparátu odrazily sluneční paprsky. Němci reagovali rychle a Somme byl za pár desítek minut chycen. Věděl, že to pro něj znamená smrt. Jeho bratra Němci popravili v roce 1943 za sabotáž v elektrárně v Tellemarku, takže rizika práce v odboji mu byla více než jasná. Němci ho naložili na loď a vezli na pevninu. Jenže stráže usnuly a Somme pochopil, že má poslední šanci zachránit si život. Podařilo se mu s notnou dávkou štěstí zbavit pout a z lodi uprchnout. Němci na břehu ho považovali za civilistu. Trvalo však jen krátkou dobu, než zjistili, že jim uprchl důležitý vězeň.

Nastal regulérní hon na člověka, kterého se účastnilo 900 vojáků s loveckými psy. Somme neměl mít nejmenší šanci, přesto dokázal svým pronásledovatelům unikat. Musel ale podstoupit dvouměsíční pouť dlouhou 200 mil. Aby setřásl psy, část svého útěku se pohyboval pouze po stromech. Doslova celé dny skákal ze stromu na strom, což mu nejspíš zachránilo život. Nenenechával totiž za sebou stopy a psi tak byli brzy v koncích.

Putoval zasněženou krajinou a jen díky tomu, že od jedné spřátelené rodiny odbojářů dostal nové boty, neměl omrzliny na nohou. Pět týdnů se pak skrýval v bezpečném domě, který mu zajistili přátelé z hnutí odporu. Dostal od nich i falešné dokumenty, díky kterým se nakonec dostal do neutrálního Švédska a odtud odcestoval pak do Velké Británie.

Tam se mu dostalo velké pozornosti, přijal ho osobně dokonce norský král, který ve Velké Británii pobýval v exilu. Na britských ostrovech se také seznámil se svou budoucí manželkou Primarose, se kterou měl tři děti. Somme se po válce vrátil do Norska, kde byl považován za národního hrdinu, několikrát také musel předvádět, jak vlastně skákal ze stromu na strom. Jeho slavný útěk v korunách stromů se stal legendárním, bylo o něm napsáno hned několik knih.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu