Vánoční strom na Trafalgar Square pochází vždy z Norska.

Vánoční strom na Trafalgar Square pochází vždy z Norska. | zdroj: thevintagenews.com


Norsko každý rok posílá do Británie Královnu lesa jako výraz díků

TÉMATA: vánoce | norsko | velká británie |

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 12. 2019 | 14:00

V dubnu roku 1940 se vylodila v Norsku německá vojska a země se ocitla ve smrtelném ohrožení. Na pomoc ale vyrazili Britové, kteří s Němci svedli několik námořních i pozemních bitev. Nakonec ale Němci Norsko obsadili a Britové se stáhli. Přesto jsou Britům Norové za jejich snahu pomoci vděční.

Velkým přínosem Britů bylo například to, že umožnili uprchnout ze země králi Haakonovi a jeho rodině i celé vládě. V Londýně pak král vedl odboj a nikdy neuznal obsazení své země. Pro Nory byl fakt, že jejich král i vláda jsou svobodní a pokračují v boji symbolem, že válka neskončila a jejich země bude jednou osvobozena.

To se stalo na konci druhé světové války v roce 1945, kdy se král vrátil do země přesně na den po pěti letech od té doby, co jí musel opustit. Od roku 1947 pak z Norska putuje do Velké Británie každou zimu velký vánoční strom. Tomu se přezdívá Královna lesa a je vždy vybírán s největší možnou pečlivostí, a to mnoho let před tím, než bude skutečně pokácen a převezen na ostrovy.

Většinou jde o 50 až 60 let starý smrk s výškou kolem 20 metrů. Už samotné kácení stromu je velkou ceremonií a koná se za přítomnosti britského velvyslance v Norsku, primátora Osla a starosty Westminsteru.

První úterý v prosinci je pak strom umístěn a slavnostně rozsvícen na Trafalgarském náměstí v Londýně. Další vánoční stromy pak putují z Norska do města Coventry, Newcastlu, Edinburghu a na Orknejské ostrovy.  Jak vidět, vděk Norů vůči Velké Británii je velký a trvalý.

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 12. 2019 | 14:00

Zavří­t reklamu