válkaČeskoslovenskoobjevy

Norsko chce postavit plovoucí podmořský tunel

Norsko chce postavit plovoucí podmořský tunel
Zdroj: inhabitat. com

Norové představili ambiciozní plán na stavbu prvního podmořského plovoucího tunelu. Má pomoci lidem překonat množství fjordů, které jsou rozesety na norském pobřeží.

Tomáš Chalupa 28. července 2016

V současnosti se přes fjordy dá dostat leda používáním přívozů, což je velmi zdlouhavé. Plánovaný tunel by se měl skládat ze série propojených tubusů, ponořených 30 metrů pod vodou. Bude dostatečně rozměrný, aby v něm vedla dvouproudová silnice ve dvou samostatných tubusech. Tunel bude nadnášen pontony plovoucími na hladině.

Norsko má se stavbou podmořských tunelů bohaté zkušenosti, doposud jich vybudovalo 35. Podle autorů návrhu bude jízda plovoucím tunelem naprosto stejná jako jízda jakýmkoliv jiným. A proč vlastně Norové nepostaví přes fjordy mosty nebo běžné tunely? Protože jsou příliš široké a hluboké. V hloubce přes 1,5 kilometrů už přestává být možné hloubit podmořské tunely. Plovoucí most by zase byl příliš zranitelný bouřemi, které v této oblasti panují. Podmořský plovoucí tunel je tak jediným řešením, jak výrazně zkrátit cestu přes norské pobřeží.

Další články

Zavří­t reklamu