Takto nějak mohla vypadat

Takto nějak mohla vypadat "žena z Isdalu" podle aktualizované forenzní identifikační kresby. | zdroj: mysteriousuniverse.org


Norové znovu pátrají po identitě ženy jménem Isdal, jejíž mrtvé tělo se před 46 lety našlo v lese. Byla špionkou ze střední Evropy?

TÉMATA: kriminalistika | norsko | forenzní vědy | nevyjasněná úmrtí

user-avatar

Yvonne K.

15. 06. 2017 | 14:30

Norsko nedávno oznámilo, že hodlá znovu prošetřit případ mrtvé ženy nalezené v lese poblíž Bergenu v roce 1970. Šance na zjištění její identity jsou nyní o mnoho vyšší díky pokroku ve forenzních vědách. Policie doufá, že nalezne i odpověď na otázku, zda tato žena spáchala sebevraždu, nebo zda byla obětí vraždy.

Silně popálené tělo mrtvé ženy objevili 29. listopadu roku 1970 turisté při ranní procházce v údolí Isdalen poblíž města Bergenu. Tomuto místu se říká “Údolí smrti”, neboť již od středověku je vyhledávají sebevrazi.

Všechny štítky a značky, které by umožnily neznámou ženu identifikovat, byly z jejího oblečení odstraněny. Pitva prokázala, že žena zemřela současně na předávkování léky i na otravu oxidem uhelnatým, unikajícím z hořících plamenů. Údolí Isdalen – tady bylo objeveno tělo zemřelé ženy.

Otisky prstů později vyšetřovatele přivedly ke dvěma kufrům na nádraží v Bergenu, které obsahovaly různé převleky, paruky a brýle a také deník popsaný šiframi. Zjistilo se, že žena ve velké míře cestovala po Evropě, a to vše vedlo k podezření, že byla špiónkou, které se někdo potřeboval zbavit.

Nicméně identitu ženy ani to, jakým způsobem vlastně zemřela, se nepodařilo nikdy odhalit. Našli se sice svědci, kteří ženu potkali a všimli si, že její angličtina je slabá a že také mluví vlámsky a německy. Ti, kteří s ní přišli do kontaktu v Bergenu, vzpomínali, že vypadala kultivovaně a inteligentně, “jinak než ženy v časopisech a ve filmech, jako druh ženy, která se jen tak nevidí”. K ubytování v hotelích po různých evropských městech používala celkem osmi různých identit, které se všechny ukázaly jako falešné. Kufry a léky na předpis

“Otázkou je, co na těchto místech pohledávala? Proč tam šla? A proč chtěla tajit svoji identitu a s pomocí šifer i cestovní trasu?” poukazuje Carl Halvor Aas, policejní právník, který se na vyšetřování smrti ženy v roce 1970 podílel. “Je to všechno velké tajemství. My nevíme,” přiznal.

Protože identita mrtvé zjištěna nebyla, začalo se jí přezdívat “žena z Isdalu”. Pohřbena byla na katolickém hřbitově v Bergenu v březnu roku 1971. Nyní, 46 let po ukončení vyšetřování, se norská policie rozhodla její případ znovu otevřít. Spolupracuje na něm s Norskou národní televizní stanicí NRK. Investigativní novináři vypátrali, že ve forenzním archivu Haukelandovy univerzitní nemocnice dodnes přechovávají čelist “ženy z Isdalu” a vzorky tkání z jejích plic, srdce, nadledvinek a vaječníků. To otevírá možnost moderním vědeckým metodám získat více dat k určení totožnosti mrtvé. Zápisník se šifrovanými kódy, jejichž rozluštěním se podařilo zjistit, kde všude žena z Isdalu po Evropě cestovala.

Už dřívější analýza čelisti prozradila, že žena nepocházela z Norska. Na základě izotopické analýzy zubů se nyní vědci domnívají, že žena přišla z východní nebo střední Evropy. Někdy na prahu adolescence se stěhovala dál na západ, až k hranicím Německa a Francie. Oblast, ze které pocházela, se tak významně zúžila. Srovnáním DNA testů s mezinárodními DNA databázemi by bylo možné najít její blízké příbuzné, a tím zjistit skutečnou ženinu identitu. To ale podle vyšetřovatelů ještě nějakou dobu potrvá, ale šance případ vyřešit jsou vyšší než před 46 lety. Norsko již prostřednictvím Interpolu požádalo o spolupráci své evropské kolegy. Výsledky šetření budou zveřejněny v dokumentárním pořadu televize NRK.

 

user-avatar

Yvonne K.

15. 06. 2017 | 14:30

Zavří­t reklamu