válkaČeskoslovenskoobjevy

Norové vytáhli z mořského dna Amundsenovu loď Maud. Chtějí ji dostat do Norska

Norové vytáhli z mořského dna Amundsenovu loď Maud. Chtějí ji dostat do Norska
Zdroj: livescience.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

85 let uplynulo od chvíle, kdy se u severního pobřeží Kanady potopila loď Maud norského polárníka Roalda Amundsena. Od té doby spočívala pod hladinou, než se ji skupinka norských nadšenců rozhodla zachránit. Letos v létě se jim podařilo loď vyzvednout na hladinu. Dubový trojstěžník je v překvapivě dobrém stavu a čeká ho cesta zpět domů – do Norska.

Yvonne Pokorná 29. října 2016

Plavidlo, pojmenované po tehdejší norské královně Maud, bylo postaveno pro druhou Amundsenovu expedici do arktických oblastí. Askerské loděnice spustily loď na vodu v roce 1916 a Amundsen s ní zamýšlel proplout Severovýchodní cestou kolem severního pobřeží Evropy a Asie na východ, přičemž měl v úmyslu zastavit se i na severním pólu. Tento záměr se však setkal s řadou překážek, severního pólu dosaženo nebylo a cesta započatá v roce 1918 se neplánovaně prodloužila o dalších šest let. V roce 1925 loď zabavili věřitelé a prodali ji Společnosti Hudsonova zálivu, která ji využívala ji k zásobování. V zimě roku 1926 loď zamrzla v ledu v zátoce Cambridge Bay a roku 1930 šla ke dnu.

O její vyzvednutí se od 90. let pokoušelo několik dobrodruhů. Jejich snaha skončila neúspěchem. Podařilo se to až letos v červenci týmu vedenému norským umělcem Janem Wanggaardem. Na vyzvednutí mohutného plavidla využili složitý systém lan a vzduchových polštářů. Poté bylo potřeba vyčistit vnitřek lodi od nánosů bahna a jiných sedimentů. “Je ve velmi dobrém stavu,” sdělil Wanggaard časopisu Live Science. “Potřebuje už jen vyschnout,” upřesnil. Dřevo je totiž značně nasáklé vodou. “Je to dlouhý proces, ale je dobře, že probíhá tady. Nejlépe se totiž vysušuje při nízkých teplotách. Je to něco jako vakuové vymrazování,” vysvětlil.

V létě 2017 by se Maud měla vydat na svou poslední plavbu domů. Čeká ji přes sedm tisíc kilometrů dlouhá cesta do Norska a pak má skončit v muzeu, podobně jako další dvě slavné Amundsenovy lodi z polárních výprav – Gjöa a Fram.

Další články

Zavří­t reklamu