válkaČeskoslovenskoobjevy

Norové staví unikátní vyhlídku, schodiště vede až nad propast

+ 5 fotek+ 6 fotek

Gaularfjell, tak se jmenuje betonový vyhlídkový bod, který v Norsku staví na národní turistické trase. Turisté si budou moci stoupnout až na samý okraj konstrukce, který je zavede nad hluboký sráz.

Tomáš Chalupa 24. února 2016

Vyhlídkový bod má také fungovat jako pódium, schodiště se pak promění v hlediště. Kulturní zážitky v takovém prostředí budou jistě mimořádné, i když zatím žádné konkrétní plány v tomto směru nebyly zveřejněny. Konstrukce má trojúhelníkový tvar, jehož cípy se zvedají do výše. Dva z nich přímo nad sedlo. Vyhlídka je ve výšce 700 metrů nad mořem. Stavba proto byla pro firmu Code, která vyhlídku navrhla a realizovala, opravdovou výzvou.

Otevření vyhlídky se plánuje na letošní léto, stavební práce finišují a turisté se tak mohou těšit na novou atrakci na vyhlášené trase Gaularfjellet. Zajímavé je, že tato stavba není jediná na světě, velmi podobnou vyhlídku loni otevřela Čína v národním parku Long-gang. Pojmenovali ji Juan-duan, což znamená Na konci mraků. Nemá však podobu schodiště, ale chodníku, který se vine nad hlubokým údolím.

Norský Gaularfjell pojme naráz 200 lidí. Počítá se s tím, že za vstup se bude platit poplatek, který umožní strávit v ní pobyt na půl hodiny. Dá se předpokládat, že o vyhlídku bude mezi turisty velký zájem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu