válkaČeskoslovenskoobjevy

Hollywoodský trhák Interstellar: Natáčelo se uprostřed běsnícího hurikánu, kusy silnice létaly kolem. I tohle uvidíte ve filmu

Nový sci-fi film Interstellar věhlasného režiséra Christophera Nolana, který má za týden premiéru v tuzemských kinech, se rodil v opravdu extrémním prostředí. Nolan to tak zjevně chtěl, ovšem natáčení v hurikánu nebylo v plánu. Nicméně stalo se.

Tomáš Chalupa 31. října 2014

Nolan hledal pro svůj film místo, které by evokovalo vzdálené planety, pokryté ledem, sněhem, horami nebo rozsáhlými oceány. Jeho volba padla na Island. Štáb byl připraven na extrémní počasí, dokonce se s tím tak trochu počítalo do samotného filmu, ovšem příroda překvapila i samotného Nolana.

Interstellar

Interstellar

„Takže 15. září jsme točili a zvedl se vítr.“, vzpomíná Nolan. „Byly to ta nejsilnější vichřice, jakou si lze představit. Zuřila celé dva dny. Byla tak silná, že by člověka dokázala porazit na zem. Museli jsme všechno přišroubovat a stáhnout se do hotelu. Štáb bydlel ve dvou hotelech a na silnici mezi nimi vítr trhal asfalt. Kolem létaly velké kusy vytrhaného asfaltu. Kdybych to neviděl, nevěřil bych tomu!“ I uprostřed asfalt rvoucího větru, který strhnul lak z celého boku opuštěného auta, Nolan se svým štábem čelil běsnění hurikánu. Ve chvílích utišení větru pokračoval v natáčení, které přerušoval pouze na doporučení bezpečnostního týmu. Onu vichřici uvidí i diváci filmu, protože Nolan a jeho štáb točili i v takto extrémních podmínkách.

V hlavní roli McCounaghy

V hlavní roli McCounaghy

Nolan se vydal vlastní cestou i v dalších věcech. Zatímco dnes je běžné natáčet celé filmy před zeleným pozadím, kde pak výsledné scenérie dodělává počítačová grafika, Nolan postavil v Atlantě model vesmírné lodi Ranger v životní velikosti. Tu potom převáželi na Island. Nolan naprosto odmítl používat počítačovou animaci. „Nikdy jsem neměl v úmyslu vytvořit loď počítačovou grafikou,“ řekl k tomu jednoznačně Nolan. A svérázný režisér šel ještě dál. Najal konzultanty z NASA, sledoval desítky hodin záběrů z vesmírné stanice ISS, vlezl do raketoplánu Endeavour v Kalifornském vědeckém centru…

Interstellar

Interstellar

Podobně přistoupil k dvěma členům posádky lodi, kterými jsou roboti. I ty by většina režisérů nechala vytvořit grafiky v nějakém studiu. Nolan nechal roboty postavit a rozhýbat tak, aby plnily funkce, které jim příslušely i ve filmu.

Natáčení filmu interstellar

Natáčení filmu interstellar

Přes všechny svérázné a v lecčems průkopnické postupy bude pro diváka podstatný především výsledek. Nolan je v tomto zárukou kvality, jeho Batmanovská trilogie obrátila žánr komiksových filmů doslova vzhůru nohama, Počátek byl mimořádně úspěšný a navíc se o jeho interpretaci dodnes vedou debaty. A kdo viděl i jeho dřívější filmy jako Memento, Insomnie, Dokonalý trik nebo Sledování jistě uzná, že to jsou opravdová mistrovská díla.

Christopher Nolan

Christopher Nolan

Interstellar má být, jako ostatně všechny Nolanovy filmy, kvalitní podívanou s inteligentním a propracovaným scénářem a vyvolávající emoce. Přes všechno to cestování vesmírem ke vzdáleným planetám má být příběh především o jedné rodině, silných mezilidských vztazích a velkých obětech, které musí každý člověk přinášet pro druhé. U každého jiného režiséra by podobné věty na hony zaváněly patosem a filmy by byl nejspíš velký propadák, ale Nolanovi se zkrátka daří, na co sáhne. Nechme se překvapit, jestli Interstellar bude další v řadě přelomových filmových děl.

Další články

Zavří­t reklamu