Matthew McConaughey ve filmu Interstellar | zdroj: internet


Nolan před premiérou Interstellar: Věřím, že jednou opustíme Zemi

Jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku, sci-fi Interstellar režiséra Christophera Nolana, míří už za pár dní do našich kin. Slavný režisér poskytl rozhovor, který poodhaluje více z natáčení i jeho pohnutky, proč Interstellar natočil.

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 11. 2014 | 07:04

Nolanův film je sice neoddiskutovatelně zařazený do žánru sci-fi, ale přesto jde svým způsobem o komorní drama otce a jeho rodiny, které se odehrává na Zemi. Právě to je podle Nolana pro film podstatné: „Podstatu příběhu tvoří skvělé postavy se svými úžasnými rodinnými vztahy. A se scénáristou jsme se shodli, že čím více člověk zkoumá podstatu vesmíru, čím dále do vesmíru se vydává, tím důležitější je to, kým jsme jako lidé a jaké jsou naše vzájemné vztahy a vazby.“

Nolan Interstellar

Ostatně i hudba se podřídila tomuto rodinnému tématu: “Co se týče tvůrčího přístupu všech zúčastněných, když začal skladatel Hans Zimmer skládat hudbu, tak jsem nechtěl, aby věděl, o jaký žánr se jedná. Ještě než jsem fakticky začal pracovat na scénáři, sepsal jsem na jednu stránku to, co jsem považoval za podstatu příběhu – vztahy, motiv otce, který musí opustit své děti. Dal jsem to Hansovi a řekl jsem mu: ‚Dělej na tom celý den a večer mi dej to, co jsi složil – to bude tvořit základ, který pak můžeme dál rozvíjet a složit hudbu k celému filmu.‛ A hotová hudba k filmu opravdu vycházela z této konkrétní tvůrčí myšlenky. Myslím, že to je ukázka přístupu, o který jsme se všichni snažili, když jsme chtěli natočit film o lidskosti a průzkum vesmíru jsme vlastně použili jako objektiv, kterým pozorujeme sami sebe jako lidské bytosti.“

Skladatel filmové hudby Hans Zimmer

Nolan má ke kosmickým letům a průzkumu nekonečných vesmírných prostor silný vztah prakticky celý život. „Výzkum vesmíru pro mě vždy znamenal nejnadějnější a nejoptimističtější snažení, do jakého se kdy lidstvo pustilo. Pamatuji si, jak velký dojem na mě udělalo, když převáželi raketoplán připevněný na boeingu 747 sem do L.A. do Kalifornského vědeckého centra. Emma a já jsme byli nahoře v Griffith Park společně s dalšími stovkami lidí, kteří mávali vlajkami, když obří letadlo s raketoplánem přistávalo. Byla to vážně velmi dojemná a zároveň i trochu smutná chvíle, protože člověk při tom vnímal onen pocit společného úsilí – naději a optimismus, a to je to, co opět potřebujeme. Mám silný pocit, že právě teď nastala chvíle, kdy bychom se zase měli podívat tam nahoru a dál zkoumat naše místo ve vesmíru."

Interstellar vyšle do vesmíru herce McCounaghyho

Ve výzkumu vesmíru je podle něj budoucnost lidstva: “Myslím, že v určitou chvíli budeme muset tuto planetu opustit a cestovat mnohem dál, než kam jsme dosud cestovali. Budeme muset letět dál, než na Měsíc; budeme muset letět na Mars. Myslím, že všichni víme, že na určitém stupni vývoje k tomu jednou dojde. Takže v lidské evoluci tohle bude nevyhnutelně další krok a v tomto příběhu je Země hnízdem a my to hnízdo jednoho dne opustíme. A mně to připadalo jako úžasné téma, které nebylo ve filmu dosud nikdy zpracováno. To je přesně ta příležitost, kterou člověk hledá."

 

 

 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 11. 2014 | 07:04

Zavří­t reklamu