válkaČeskoslovenskoobjevy

Noční žáby z Bombaje mají neobvyklou sexuální polohu

Noční žáby z Bombaje mají neobvyklou sexuální polohu
Zdroj: dailymail.co.uk

Naprostá většina žab se páří tak, že samec vyleze na hřbet samice, obejme ji a následně oplodní. Nyní ovšem vědci zjistili, že jeden žabí druh jde na to úplně jinak. Řeč je o nočních žabách, odborně nazývaných Nyctibatrachus humayuni.

Tomáš Chalupa 17. června 2016

V žabí kámasútře by se tomu říkalo možná jinak, ale v biologii dostal tento způsob páření odborný termín hřbetní přikleknutí. Žab je na světě přibližně 6650 druhů, ale pouze noční žáby používají zmíněnou sexuální pozici. Podstata je zdánlivě banální. Místo, aby žabí samec na partnerku vylezl a objal ji horníma nohama, jen k ní zezadu přiklekne a oba se drží listu jako podpěry. A to ještě není všechno. Samec své sperma vystříkne nikoliv do žáby, ale na její záda. To pak volně stéká po její kůži a oplodní nakladená vajíčka.

Vědci z univerzity v Minnesotě, kteří tento druh žab zkoumali, jsou tímto objevem vzrušeni. Je to zajímavé o to více, že druh Nyctibatrachus humayuni žije pouze v okolí indického města Bombaje.

Zajímavé také je, že samičky těchto žab vyvolávají samce v období páření, aby je přivábily. U většiny žab je tomu opačně, kvákání mají na svědomí hlavně samci. Pouze u dvaceti pěti žabích druhů se uplatňuje „dámská volenka“. Samci však svádějí mezi sebou ostré souboje, ovšem nejde jim o „ženy“ jako spíše o teritorium. Pokud samec zavítá do rajónu někoho jiného, tak zpravidla dojde ke konfliktu. Jak taková žabí bitka vypadá, není úplně jasné. Smrtí to však nekončí, poražený samec zkrátka musí území opustit a zkusit štěstí jinde.

Další články

Zavří­t reklamu