Vypadá to morbidně, ale někteří studenti si uvolňující účinky hrobu nemohou vynachválit.

Vypadá to morbidně, ale někteří studenti si uvolňující účinky hrobu nemohou vynachválit. | zdroj: odditycentral.com


Nizozemští studenti si můžou poležet v hrobě. Lépe si tak uvědomí svou smrtelnost

TÉMATA: smrt | nizozemsko

user-avatar

Simona Knotková

18. 11. 2019 | 08:22

Odvážili byste si dobrovolně lehnout do otevřeného hrobu? Přesně takovou možnost nabízí Radboud University v nizozemském Nijmegenu.

Takzvaný hrob očištění byl poprvé odhalen už v roce 2009. Zájemci se díky němu mohli zamyslet nad důležitými věcmi v životě a uvědomit si svou smrtelnost. V rámci dvouletého projektu ho navštívilo 39 lidí. Znovu byla jáma otevřena letos.

"Protože smrtelnost a myšlenky o životě jsou stále aktuálním tématem, v zahradě jsme vykopali další hrob, do kterého si můžete lehnout. Sami se můžete rozhodnout, jak dlouho v něm zůstanete. Telefony a knihy jsou zakázané. Hrob pro vás může být také vhodným místem k meditaci; pod vámi je jen zem, nad vámi nebe. Uvidíte, co se vám v takovém okamžiku bude honit hlavou. Jste ochotni tuto výzvu přijmout? Pokud nechcete ležet v hrobě, můžete si také posedět na blízké lavičce," stojí v oficiálním prohlášení univerzity.

Podle některých studentů se jedná o perfektní relax, který člověka přivede k mnoha zajímavým myšlenkám. "Nic vás tam neruší. Jenom ležíte a přemýšlíte o věcech. Víte, jak lidi říkají, že mají úplná zjevení, když třeba sedí na záchodě a nemají u sebe mobil? Tak tohle je něco podobného, jen je to úmyslné," nechala se kupříkladu slyšet Feona Kane.

Kaplan univerzitního kostela a otec celého nápadu John Hacking také poznamenává, že některým jedincům může pobyt v hrobu pomoct smířit se se smrtí blízké osoby. "Před pár týdny tu byl jeden chlapec, který v hrobu strávil dvě hodiny. Jak mi poté sdělil, přemýšlel o smrti svého kamaráda, který se zabil. Bylo to pro něj velmi těžké. Jiná dívka mi zase řekla, že pobyt v hrobu jí pomohl pochopit smrt jejího otce," vypráví.

I když mnoho lidí může hrob vnímat jako něco kontroverzního a morbidního, Hacking dodává, že jeho účel je čistě symbolický.

"Když ležíte v hrobu, nejste mrtví! Předstírat, že mrtví jste, nebo po tom toužit – to vůbec není záměr našeho hrobu. Pouze vás zve k tomu, abyste udělali něco se svým životem."

témata

user-avatar

Simona Knotková

18. 11. 2019 | 08:22

Zavří­t reklamu