válkaČeskoslovenskoobjevy

Nizozemská umělkyně vyrábí šperky z lidských zubů

Nizozemská umělkyně vyrábí šperky z lidských zubů
Zdroj: odditycentral.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Kvůli ilegálnímu získávání slonoviny vymírají některé druhy slonů. Nizozemská umělkyně Lucie Majerus se proto rozhodla ukázat, že existují i jiné alternativy.

Simona Knotkova 28. listopadu 2016

Začalo to nevinně, když si Lucie Majerus nechala u zubaře vytrhnout zub moudrosti. Tehdy dostala nápad, že by zub mohla použít k výrobě šperku, a vznikl tak první prsten. Na další pokusy už ale bohužel chyběl materiál. Znovu tedy zašla za zubařem a požádala ho, zda by mohl vytrhané zuby, které jejich majitelé nechtějí, schovávat pro ni. Postupně začala vznikat celá kolekce.

V použití lidských zubů vidí Majerus alternativu za slonovinu. „Proč si nevážíme našeho vlastního materiálu a namísto toho ho bereme od vzácných zvířecích druhů? ‚Lidská slonovina‘ může být metaforou toho, že si ceníme sami sebe,“ míní.

Umělkyně zub nejprve vybělí, vyleští a pak ho pomocí brusky vytvaruje do požadovaného tvaru. Perly se nejlépe dělají ze stoliček, na tvary připomínající malé slzy jsou vhodné zase špičáky a řezáky.

Svou kolekci žena představila veřejnosti na letošním Nizozemském týdnu designu. Reakce návštěvníků byly převážně pozitivní a mnoho lidí se samo nabídlo, že jí dodají vytrhané zuby. Majerus se tak může pustit do dalších tvůrčích pokusů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu