válkaČeskoslovenskoobjevy

Nizozemci chtějí do vesmíru poslat těhotnou ženu

Nizozemci chtějí do vesmíru poslat těhotnou ženu
Zdroj: odditycentral.com

Jako riskantní a diskutabilní hodnotí někteří lidé nizozemský start-up SpaceLife Origin. Jeho autoři shánějí těhotnou ženu, která by porodila mimo Zemi.

Simona Knotkova 11. června 2019

Budeme někdy v budoucnu obývat jinou planetu, než je naše Země? Pokud se jako populace budeme nadále nezadržitelným tempem rozrůstat a životní prostředí bude naší činností a bezohledností dál chátrat, je to docela dost možné. Současná věda je ohledně kolonizace jiných planet ale teprve v plenkách. I když by v daleké budoucnosti a s pokročilejšími technologiemi mohlo být teoreticky proveditelné například osídlení Marsu, zatím tomuto kroku brání množství omezení a překážek. Jednu z nich by chtěl v brzké době prozkoumat nizozemský start-up SpaceLife Origin.

Jeho autoři si dali za úkol najít těhotnou ženu, která by se nechala odeslat do vesmíru a v mimozemském prostoru porodila. Projekt naplánovaný na rok 2024 už údajně podpořilo několik kosmických společností. Zbývá tedy jen najít odvážnou dobrovolnici. Právě tady ale SpaceLife Origin asi narazí, protože celé provedení experimentu s sebou nese několik zásadních problémů…

V prvé řadě by bylo ohroženo zdraví dítěte i matky. Ač by se o ženu ve vesmíru staral tým špičkových doktorů, nikdo neví, jak by na matku a plod mohlo působit například přetížení, které astronauti zažívají během startu a přistávání. Ve stavu beztíže by se také zkomplikoval celý porod, tělní tekutiny by létaly vzduchem a rodičce by jen stěží mohla být podána injekce na snížení bolesti.

Experimenty, které vědci prováděli v minulosti se živočichy, poukazují na další možnou potíž. V 90. letech se na palubě americké kosmické lodi narodila mláďata krysy. U každého z nich byl diagnostikován nedostatečně vyvinutý vestibulární aparát (smyslový orgán ve vnitřním uchu, který zodpovídá za vnímání rovnováhy).

I přes řadu kritiků SpaceLife Origin se ale najdou i jeho podporovatelé. Ti jsou názoru, že pokud máme v budoucnu osídlovat vesmír, je nutné zjistit, jak se lidský rod může rozmnožovat mimo Zemi. „Myslím, že jednoho dne se to stejně bude muset stát. Raději bychom to tedy měli udělat tímto otevřeným a transparentním způsobem. Když se o to někdo pokusí sám bez pozornosti světa, možná se pak stane něco, co už nepůjde zvrátit,“ říká Gerrit-Jan Zwenne, jeden z poradců start-upu.

Další články

Zavří­t reklamu