válkaČeskoslovenskoobjevy

Nirvana pod vodou: takhle se fotila slavná kapela před vydáním svého alba Nevermind

Nirvana pod vodou: takhle se fotila slavná kapela před vydáním svého alba Nevermind
Zdroj: www.modernrocksgallery.com/
+ 9 fotek+ 10 fotek

Kdo by neznal ikonickou obálku s miminem, které loví z vody dolarovou bankovku? Ozdobila obálku slavného alba grungeové skupiny Nirvana, které se stalo jednou z nejprodávanějších desek 90. let. Málo už se ale ví, že pod vodou se tehdy fotili také samotní hráči kapely včetně frontmana Kurta Cobaina. Teprve až nyní, po téměř 25 letech, se tyto fotky vynořily ze dna skříně fotografa Kirka Weddleho.

blondie 15. května 2015

Texaský fotograf Kirk Weddle byl znám tím, jak rád a skvěle fotí pod vodou. Když byl pověřen, aby nafotil Nirvanu pro obálku jejich nového alba Nevermind, rozhodl se, že celou kapelu i s nástroji hodí do vody. Dal si proto s členy skupiny schůzku dopoledne 28. října 1991 u bazénu v Los Angeles. Když jim přednesl svůj nápad, Kurt Cobain zaúpěl: „Do prdele! Já půjdu do bazénu?“ Jak Weddle prozradil, Cobain nebyl žádným vodomilem. „Ke všemu ještě bylo deset ráno a počasí nebylo nejlepší ke koupání venku. Kapela se zrovna vrátila z koncertního turné. Cobain byl tak vyčerpaný, že si musel u bazénu na chvíli zdřímnout,“ vzpomínal nedávno fotograf. Nicméně znavené muzikanty nakonec do vody dostal a pořídil s nimi na dvě stě fotek, z nichž mnohé teprve nedávno spatřily poprvé světlo světa. „Měl jsem je doma schované v komoře,“ řekl Weddle. Nyní jsou však k vidění na výstavě v Modern Rock Gallery v Austinu a objevily se také v nedávno odvysílaném životopisném dokumentu televizní stanice HBO „Kurt Cobain: Montage of Heck“.

Místo mimina mohl být na přední obálce Kurt Cobain.

Místo mimina mohl být na přední obálce Kurt Cobain.

Nirvana se však nakonec rozhodla na přední obálku alba Nevermind dát místo sebe fotku miminka plavajícího ve vodě. Byl to nápad právě Kurta Cobaina, kterého krátce předtím zaujal článek o porodech do vody. Protože použití fotografie z databanky by tehdy ještě málo známou alternativní kapelu přišlo moc draho, oslovili prostřednictvím fotografa Kirka Weddla manžele Ricka a Renatu Eldenovi, zda by svolili s focením svého syna v bazénu. Háček s bankovkou byl na snímek přidán až později.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu