válkaČeskoslovenskoobjevy

Nilandovi bratři byli skutečnou předlohou pro film Zachraňte vojína Ryana

Nilandovi bratři byli skutečnou předlohou pro film Zachraňte vojína Ryana
Zdroj: allthatsinteresting.com

Steven Spielberg se při natáčení svého snímku Zachraňte vojína Ryana opíral o skutečný příběh. Příběh čtyř bratrů, kteří všichni sloužili ve druhé světové válce, rozesetí po různých bojištích. Válka ale byla k této rodině krutá a bylo nutné zachránit posledního z nich, aby se alespoň jeden Niland vrátil domů živý.

Tomáš Chalupa 14. února 2019

Batři Fritz, Bob, Preston a Edward Nilandovi sloužili ve válce, Fritz a Bob u výsadkářů, Preston u pěchoty a Edward u letectva. 16. června roku 1944 byl Edward zajat Japonci, když vyskočil ze svého letadla B-25 nad Barmskou džunglí. Skončil v tamním zajateckém táboře, ale nikdo se o jeho osudu nedozvěděl. Oficiálně byl prohlášen za mrtvého. Bob byl zabit první den při invazi do Normandie. Jen se dvěma muži bojoval proti Němcům, kteří v jeho úseku fronty vyrazili do protiútoku, zatímco zbytek jeho jednotky se stáhl. Bob byl zabit za svým kulometem.

Další den Preston zahynul na pláži Utah. Přežil samotný útok na pláž a podařilo se mu probít do vnitrozemí, ale tam byl zasažen střepinou z minometu a byl na místě mrtev.

Rodina dostala ve stejný den tři oznámení o úmrtí svých synů. Byla to naprostá katastrofa. Jediný, kdo byl ze čtyř bratrů ještě naživu, byl Fritz. Na ministerstvu války se o situaci dozvěděli a přesně jako ve Spielbergově filmu se rozhodli stáhnout Fritze z fronty a poslat jej ihned domů. Úkolem najít Fritze byl pověřen kaplan 501. praporu Francis Sampson, který jej měl najít a přivést do zázemí.

Tomu se jej skutečně podařilo vypátrat a doprovodit na pobřeží. Fritz nastoupil na loď a plul nejprve do Anglie a odtud pak do Spojených států. Pro rodinu skýtal jeho návrat jedinou útěchu v jinak strašlivém období.

Přece jen se ale nakonec ještě objevily další dobré zprávy. Edward přežil peklo zajateckého tábora v Barmě. K Nilandovým se donesla informace, že po osvobození Barmy byl jejich syn nalezen a bude převezen do Spojených států. Nilandovi tak přišli nakonec „jen“ o dva své syny.

V souvislosti s filmem Zachraňte vojína Ryana se někdy mylně uvádí, že inspirací byli bratři Sullivanovi. Bratři George, Frank, Joe, Matt a Al se všichni přihlásili ve stejný den k námořnictvu. Jejich jedinou podmínkou bylo, že chtěli všichni sloužit společně na jedné lodi. Námořnictvo mělo nepsané pravidlo, že bratři byli rozdělováni, ale z nějakého důvodu u Sullivanových učinila výjimku. Všichni byli společně zapsáni do posádky těžkého křižníku USS Juneau.

Loď byla 13. listopadu 1942 zasažena v bitvě u Guadalcanalu japonským torpédem a explodovala. Vzápětí se obrátila kýlem vzhůru a klesla ke dnu. Všichni Sullivanovi bratři byli mrtví. Námořnictvo poté ještě zpřísnilo pravidlo, že bratři nesmí sloužit společně.

Další články

Zavří­t reklamu