válkaČeskoslovenskoobjevy

Nikola Tesla nespal nikdy více než dvě hodiny denně

Nikola Tesla nespal nikdy více než dvě hodiny denně
Zdroj: messagetoeagle.com

Pro Nikolu Teslu byl spánek ztrátou času. Chtěl se stále vzdělávat, přemýšlet, získávat informace. Píše to ve své knize John J. O’Neil, který se životem Nikoly Tesly doc hloubky zabýval.

Tomáš Chalupa 18. dubna 2017

Podle O’Neila Tela nechtěl spát záměrně a dělo se tak daleko dříve, než se stal slavným. Už jako mladý chlapec dělal všechno proto, aby neusnul a mohl noc nějak využít. Bylo mu jedenáct, když zalepil klíčovou dírku do pokoje a pak si celou noc četl knihy z knihovny svého otce. Z duše nenáviděl, když usnul. Dokázal číst celou noc v kuse.

Učitelé a profesoři varovali Nikolova otce, že styl života jeho syna ho může zabít. Marně ho přesvědčovali, že spánek je pro život stejně nezbytný jako jídlo. Otec totiž nemohl s chlapcovou nechutí spát udělat vůbec nic.

Tesla měl takzvaný polyfázový spánek. To je druh spánku, kdy dotyčný není schopen spát kontinuálně dlouhou dobu v kuse a raději spí několikrát, ale krátkou dobu. Tesla podle všeho spal jen dvě hodiny denně, celkově odpočíval pět hodin, z toho tři hodiny ovšem v bdělém stavu. Jaké důsledky to mělo pro jeho zdraví není jisté, protože výzkum v této oblasti není úplně přesvědčivý. Mluví se o tom, že nedostatek spánku může způsobovat širokou škálu problémů od deprese, přes obezitu až po cukrovku.

Polyfázový spánek provozovali například Leonardo da Vinci nebo Thomas Edison. Napoleon spal podobně málo zejména, když ho čekala bitva. Thomas Jefferson spal denně 4 až 6 hodin. Pro všechny tyto lidi byla společná snaha využít co nejvíce času. Všichni hodně četli, pracovali a zkrátka na spaní neměli čas.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu