Scéna z filmu Rivalové zachycující Laudovu havárii | zdroj: youtube.com


Niki Lauda málem shořel ve svém voze, za šest týdnů už zase závodil, teď bohužel odešel nadobro

TÉMATA: formule 1 | sport | sportovci | niki lauda

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 05. 2019 | 14:50

Jeden z největších závodníků historie formule 1 odešel ze světa ve věku 70 let. Slavný rakouský jezdec Niki Lauda ale už jednou málem opustil tento svět, když měl na závodě v Nürburingu nehodu a jeho monopost Ferrari vzplál. V tu chvíli byla v ohrožení nejen sportovní kariéra, ale hlavně samotný život fenomenálního Laudy.

Dne 1. srpna roku 1976 se konal závod v německém Nürburingu, který měl potvrdit Laudovu dominanci v této části šampionátu a přiblížit jej obhajobě titulu mistra světa. Jenže Lauda hned ve druhém kole závodu narazil se svým monopostem do svodidel a vůz začal hořet. Byla to hrůzný pohled. Laudovi uletěla přilba, před plameny ho chránila jen jeho kukla. Lauda hořel a podle svědků řval bolestí. Ostatní jezdci projíždějící kolem zastavovali a s pomocí hasicího přístroje se jej snažili dostat z hořícího kokpitu. To se jim nakonec podařilo, ale slavný jezdec byl ošklivě popálený.

Když jej sanitka odvezla, upadl do bezvědomí. Nikdo nevěděl, jestli bude žít. Dokonce k němu přivolali kněze, který mu dával poslední pomazání. Právě v tu chvíli se ale Lauda probral a jak sám řekl, právě tohle byl jeden z impulzů, který mu dodal sílu bojovat. Za čtyři dny už lékaři opatrně konstatovali, že Lauda má šanci přežít. Ale závodit? O tom nechtěl nikdo ani slyšet, pro Laudu sezóna skončila, titul byl nenávratně pryč.

12. září se ale Lauda s ještě nezahojenými ranami posadil znovu do svého rudého Ferrari v italské Monze. A dojel čtvrtý, což šokovalo celý svět. Byl hrdina, bojovník, který nejen s nezhojenými ranami, ale s poznamenanou tváří znovu bojoval o vítězství.

Jenže už to nebyl úplně ten starý Lauda. Sice jezdil stále pekelně rychle a bezchybně, ale už odmítal tolik riskovat. Nahlédl do spárů smrti, věděl lépe, než kdo jiný, jak může jezdec formule 1 skončit. A to jej nakonec připravilo o titul. V posledním závodě sezóny v Japonsku, kde se mělo rozhodnout o mistru světa, hustě pršelo. Závod ale nebyl zrušen a všichni jezdci tak museli na start. Lauda však po pár kolech v dešti ze závodu odstoupil, protože podmínky pro jízdu považoval za příliš riskantní. Život měl pro něj větší cenu než vítězství. Podobně se rozhodlo i několik dalších jezdců, ale ne tak James Hunt. Jeho největší soupeř dokázal závod dokončit na třetím místě, čímž si o jediný bod zajistil prvenství v šampionátu. O této fenomenální bitvě i vztahu dvou zcela odlišných jezdců pojednává mimořádně zdařilý snímek s názvem Rivalové.

Lauda závodil i v příštím ročníku, kde získal titul mistra světa. Pak z kolotoče závodů vystoupil. Původně to měl být odchod, ale Lauda se k závodění v roce 1982 vrátil, aby o dva roky později získal svůj třetí titul mistra světa.

Lauda byl výjimečnou osobností, nejen v rámci formule 1. Byl to výjimečný jezdec i člověk, jehož odchodu želí celý sportovní svět.

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 05. 2019 | 14:50

Zavří­t reklamu