válkaČeskoslovenskoobjevy

Neznámý fotoamatér fotil největší světové hvězdy. V době, kdy ještě slavné nebyly

Neznámý fotoamatér fotil největší světové hvězdy. V době, kdy ještě slavné nebyly
Zdroj: www.culture-crous.paris
+ 13 fotek+ 14 fotek

Marcel Thomas – jméno, které nikomu nic neřekne, zato jeho fotky se hemží samými slavnými jmény: Harrison Ford, John Travolta, Dustin Hoffman, Meryl Streep, Robert de Niro, Sigourney Weaver, Kim Bassinger a mnohé další. Francouzský amatérský fotograf si totiž bral na mušku mladé vycházející hvězdy, jako by tušil, že se z nich jednou stanou filmové či hudební legendy. Díky tomu jeho kolosální fotografické dílo, čítající 30 tisíc portrétů, získalo hvězdnou auru a punc nesmrtelnosti.

blondie 18. dubna 2019

Fotograf s knírkem, jak mu přezdívala francouzská herečka Simone Signoret, se narodil v roce 1909 v Lotrinsku a zprvu dřel jako hutník v ocelárně. Po druhé světové válce se přestěhoval do Paříže a našel si práci v obchodě s cukrovinkami. S focením celebrit začal v roce 1947, když trpělivě postával u východů z divadel, koncertních sálů, exkluzivních restaurací a nočních podniků a číhal na talentované umělce, které obdivoval.

Personál prvotřídních hotelů ho už dobře znal, jak se tam s železnou pravidelností objevoval. Thomas se s řadou portýrů a pokojských skamarádil a díky nim byl vždy dobře informován o pohybu a pobytu hvězd. Je vlastně považován za prvního paparazziho na světě, byť ne v tom slova smyslu, jak jej chápeme dnes. S celebritami totiž jednal vždy slušně a pokaždé požádal o svolení. Paparazzim byl jen tím, jak se snažil celebrity zachytit: civilně, spontánně a bezprostředně. Takové, jaké jsou – bez make-upu a bez retuší. Jeho fotky proto působí přirozeně a z výrazu portrétovaných je poznat, že se za hvězdy ještě nepovažovali. Některé z nich na fotkách sotva poznáte a jiní vám možná přijdou legrační tím, jak vypadali, byť ve své době byli „in“.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu