válkaČeskoslovenskoobjevy

Ničivé americké bombardování Kralup před 75 lety. Omyl, nebo záměr?

Ničivé americké bombardování Kralup před 75 lety. Omyl, nebo záměr?
Zdroj: Foto: Archiv Jiřího Heraina

Čtyřicet osm dní před koncem druhé světové války zažily Kralupy nad Vltavou nejhrůznější okamžiky ve své historii. Celkem 125 letadel typu Liberator svrhlo na město 1256 tříštivých bomb o hmotnosti 316 tun. Zahynulo 245 lidí a z tehdejších 1884 obytných domů jich bylo zcela zničeno 117 a poškozeno 995. Dodnes není zcela jasné, co vedlo Američany k bombardování kralupské rafinerie benzinu, která byla v té době již dva roky mimo provoz.

Václav Pokorný 22. března 2020

22. března roku 1945 se rafinerie benzínu v Kralupech nad Vltavou stala hlavním cílem amerického leteckého bombardování. Kromě rafinerie bylo cílem útoku i vlakové nádraží, které představovalo důležitý dopravní uzel.

Do masívního úderu se zapojilo 125 liberátorů v osmi útočných vlnách, během půl hodiny shodily 1256 tříštivých bomb o hmotnosti 316 tun.

Ruiny domů po náletech. Zdroj: kralupskyzpravodaj.cz

Ruiny domů po náletech. Zdroj: kralupskyzpravodaj.cz

Letouny se objevily nad městem v půl jedné odpoledne a hned první bomba zasáhla svůj cíl, poloprázdný zásobník ropy v objektu rafinerie. Po jeho zásahu se nad krajinou rozprostřel obrovský oblak tmavého kouře, který ještě zesílil požárem lakovny a zasažených kolejových cisteren na nákladovém nádraží. Město se zahalilo do hustého černého dýmu a další bombardování tak bylo prováděno prakticky naslepo.

Došlo ke zničení větších částí obytných čtvrtí zejména uprostřed města, ale zároveň i ke spadu značného množství pum do polí, na fotbalové hřiště nebo do řeky. Výsledek náletu byl katastrofální. Z tehdejších 1884 obytných domů jich bylo zcela zničeno 117 a poškozeno 995. Zničeny byly komunikace, železnice, kanalizace, elektrické vedení a další infrastruktura. Nejtragičtější však byly oběti na životech. Zemřelo celkem 245 lidí, z toho 145 Čechů. Mrtví byli odnášeni na podlahu kostela Nanebevzetí Panny Marie a svatého Václava na kralupském náměstí a raněné odvážely sanitní vozy do nemocnic v Kladně, v Praze, ve Slaném a Mělníku. Bylo jich přes pět set. Na pomoc hořícímu městu bylo povoláno 36 požárních sborů a 300 záchranářů.

Důvod, proč Američané pár dnů před koncem války bombardovali kralupskou rafinerii, která byla v té době již dva roky mimo provoz, není dodnes zcela objasněn. Jednou z možností však je, že Spojenci neměli k dispozici aktuální informace a domnívali se, že Kralupol stále vyrábí palivo pro německé jednotky.

Kralupy se po americkém náletu staly válkou nejpostiženějším městem v Čechách a na Moravě. Lidé, kteří přišli o své domovy, žili dlouho v provizoriu v okrajových čtvrtích nebo okolních obcích. Leckomu nezbylo vůbec nic a do ”nových domovů” si s sebou vezli na kolech nebo v kočárcích napůl zničené zbytky šatstva či peřin.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu