Husova ulice v Kralupech po náletu.

Husova ulice v Kralupech po náletu. | zdroj: Foto: Archiv Jiřího Heraina


Ničivé americké bombardování Kralup před 75 lety. Omyl, nebo záměr?

TÉMATA: československo | druhá světová válka | kralupy nad vltavou | letecké bombardování | 1945

user-avatar

Václav Pokorný

22. 03. 2020 | 14:04

Čtyřicet osm dní před koncem druhé světové války zažily Kralupy nad Vltavou nejhrůznější okamžiky ve své historii. Celkem 125 letadel typu Liberator svrhlo na město 1256 tříštivých bomb o hmotnosti 316 tun. Zahynulo 245 lidí a z tehdejších 1884 obytných domů jich bylo zcela zničeno 117 a poškozeno 995. Dodnes není zcela jasné, co vedlo Američany k bombardování kralupské rafinerie benzinu, která byla v té době již dva roky mimo provoz.

22. března roku 1945 se rafinerie benzínu v Kralupech nad Vltavou stala hlavním cílem amerického leteckého bombardování. Kromě rafinerie bylo cílem útoku i vlakové nádraží, které představovalo důležitý dopravní uzel.

Do masívního úderu se zapojilo 125 liberátorů v osmi útočných vlnách, během půl hodiny shodily 1256 tříštivých bomb o hmotnosti 316 tun. Ruiny domů po náletech. Zdroj: kralupskyzpravodaj.cz

Letouny se objevily nad městem v půl jedné odpoledne a hned první bomba zasáhla svůj cíl, poloprázdný zásobník ropy v objektu rafinerie. Po jeho zásahu se nad krajinou rozprostřel obrovský oblak tmavého kouře, který ještě zesílil požárem lakovny a zasažených kolejových cisteren na nákladovém nádraží. Město se zahalilo do hustého černého dýmu a další bombardování tak bylo prováděno prakticky naslepo.

Došlo ke zničení větších částí obytných čtvrtí zejména uprostřed města, ale zároveň i ke spadu značného množství pum do polí, na fotbalové hřiště nebo do řeky. Výsledek náletu byl katastrofální. Z tehdejších 1884 obytných domů jich bylo zcela zničeno 117 a poškozeno 995.  Zničeny byly komunikace, železnice, kanalizace, elektrické vedení a další infrastruktura. Nejtragičtější však byly oběti na životech. Zemřelo celkem 245 lidí, z toho 145 Čechů. Mrtví byli odnášeni na podlahu kostela Nanebevzetí Panny Marie a svatého Václava na kralupském náměstí a raněné odvážely sanitní vozy do nemocnic v Kladně, v Praze, ve Slaném a Mělníku. Bylo jich přes pět set. Na pomoc hořícímu městu bylo povoláno 36 požárních sborů a 300 záchranářů. 

Důvod, proč Američané pár dnů před koncem války bombardovali kralupskou rafinerii, která byla v té době již dva roky mimo provoz, není dodnes zcela objasněn. Jednou z možností však je, že Spojenci neměli k dispozici aktuální informace a domnívali se, že Kralupol stále vyrábí palivo pro německé jednotky.

Kralupy se po americkém náletu staly válkou nejpostiženějším městem v Čechách a na Moravě. Lidé, kteří přišli o své domovy, žili dlouho v provizoriu v okrajových čtvrtích nebo okolních obcích. Leckomu nezbylo vůbec nic a do ”nových domovů” si s sebou vezli na kolech nebo v kočárcích napůl zničené zbytky šatstva či peřin.

 

user-avatar

Václav Pokorný

22. 03. 2020 | 14:04

Zavří­t reklamu