válkaČeskoslovenskoobjevy

Nicholas Senn: zvídavý doktor, který léčil vpouštěním vodíku do konečníku

Nicholas Senn: zvídavý doktor, který léčil vpouštěním vodíku do konečníku
Zdroj: Wikimedia Commons

Některé chirurgické metody, které jsou již dnes těžce zastaralé, byly známé tím, že sice pacientovi v problému pomohly, ale způsobily mu vedlejší účinky. Na přelomu 19. a 20. století byla ale hlavně ve válečné medicíně v kurzu jedna kuriózní, ale zcela bezpečná metoda, která se jinak než "diagnostika přes zadek" snad ani nazvat nedá.

Marta Šindlauerová 8. července 2021

Nicholas Senn byl americkým chirurgem a zakladatelem Asociace amerických vojenských chirurgů a předsedal několika dalším lékařským asociacím a spolkům. Především pak byl přímým účastníkem války mezi Španělskem a Spojenými státy v roce 1898, kdy nasbíral mnoho cenných zkušeností. Jako vojenský lékař se často setkával se střelnými ranami do oblasti břicha, a protože tehdy nic jako rentgen nebo sonografický přístroj neexistovalo (využití rentgenu bylo v onom období pouze v experimentální fázi), bylo pro Senna a jeho kolegy pořádným oříškem zjistit, jak závažné střelné zranění je a které konkrétní orgány či lokace v dutině břišní byly zasaženy.

Senna napadlo, že průstřel střev by se dal detekovat stejným způsobem, jakým instalatéři odhalují v trubkách místo, kudy utíká plyn. Konkrétně uvažoval o tom, že by se přes rektum neboli konečník vpustil do střev neškodný plynný vodík (který se velmi snadno a bez vedlejších účinků vstřebává do živých tkání). Plyn by ze střev prošel přes peritoneální dutinu a odtud skrze vnější ránu. Hořící sirkou by se pak mohlo prokázat, zda k poškození střev či jiného orgánu trávicího ústrojí došlo či ne (plamen by změnil barvu).

Thumbnail # Nechutná chirurgie minulých století: budete v šoku, jak se dříve operovalo
Mohlo by Vás zajímat:

Nechutná chirurgie minulých století: budete v šoku, jak se dříve operovalo

Doktor Senn prováděl experiment nejprve na psech, které postřelil, přes konečník jim zavedl do střev vodík, k ráně přiblížil otevřený oheň a když se plamen zbarvil do modré barvy, bylo jasné, že kulka pronikla skrze střeva. Nakonec to zvídavý lékař vyzkoušel i na sobě a svůj zážitek popsal následovně:

„Vpustil jsem do sebe 6 litrů plynu. Samozřejmě jsem cítil, jak se má střeva roztahují, a po chvíli se dostavily bolestivé pocity, které nakonec ustoupily zhruba po hodině a půl cestou důkladného říhání. Během roztahování vnitřností jsem byl zneklidněn, cítil jsem slabost a intenzivně jsem se potil.“

První reálný pacient podstoupivší tuto proceduru bohužel zemřel, Sennova metoda přesto našla uplatnění a aktivně se využívala ve vojenském lékařství. Když se ale běžným diagnostickým nástrojem stal rentgen, od vpouštění plynného vodíku se upustilo. Nicholas Senn ale nezůstal jenom „tím, kdo vpouštěl do zadku vodík“. Zasloužil se o pokrok v mnoha dalších medicínských odvětvích a jeho poznatky v plastické chirurgii, léčbě leukemie, nádorů hlavy a krku a onemocnění slinivky břišní se dočkaly velkého ohlasu.

Další články

Zavří­t reklamu