Kdo by neznal Betlémskou hvězdu? Co když o ní ale celé roky máme mylné představy?

Kdo by neznal Betlémskou hvězdu? Co když o ní ale celé roky máme mylné představy? | zdroj: dailymail.com


Nic jako Betlémská hvězda neexistovalo. Vědci přišli s novou teorií

TÉMATA: vánoce | betlém | bible | astronomie

user-avatar

Simona Knotková

6. 12. 2016 | 14:00

Původ Betlémské hvězdy nedává astronomům spát už několik let. Nejnovější výzkum vrhá na problematiku opět nové světlo.

Jak popisuje Matoušovo evangelium, trojici mudrců z Východu se ukázala jasná hvězda, která jim zvěstovala narození nového židovského krále. Tři králové se díky ní dostali do Betlému, kde novorozenému dítěti předali dary. Betlémská hvězda tak patří k neodmyslitelným symbolům Vánoc.

V naší kultuře bývá Betlémská hvězda znázorňována především jako kometa. Její původ však vůbec není tak zřejmý a staletí se o něm vedou dohady. Kromě teorie s kometou se diskutuje i o zvláštní konjukci planet a vzplanutí novy či supernovy. Teologové pak považují jasné světlo jednoduše za zázrak.

"Betlémskou hvězdou se astronomové, historikové a teologové zabývají už desítky let. Kde a kdy se objevila? Jak vypadala? Která z té miliardy hvězd na obloze toho dne tak jasně zářila? Vysvětlení se nyní pokoušíme najít pomocí moderní astrofyziky," říká Grant Mathews z fakulty fyziky na univerzitě Notre Dame v americké Indianě.

Výzkumem Betlémské hvězdy se zabývá už více jak deset let a nyní je přesvědčený, že už konečně našel řešení. Podle jeho poznatků se skutečně nejednalo o jednu hvězdu, ale o vzácné postavení Slunce, Jupiteru, Měsíce a Saturnu v souhvězdí Berana.

Model postavení hvězd v den narození Ježíše.

Jupiter a Měsíc je symbolem pro narození vládce s výjimečným osudem, Saturn pak znamená zrod nového života obecně. To by i vysvětlovalo, proč si Tři králové vyložili nebeský úkaz jako zrození spasitele.

Toto seřazení vesmírných těles je navíc natolik ojedinělé, že ho lidstvo nespatří ještě dalších 16 tisíc let. Další podobné pak není v astronomické prognóze ani na dalších 500 tisíc let.

user-avatar

Simona Knotková

6. 12. 2016 | 14:00

Zavří­t reklamu