válkaČeskoslovenskoobjevy

Nezničitelná Maggie prošla peklem války a vše vyfotila pro časopis Life

Nezničitelná Maggie prošla peklem války a vše vyfotila pro časopis Life
Zdroj: warhistoryonline.comn
+ 3 fotky+ 4 fotky

Výsadkovou loď, na které se plavila do severní Afriky, potopilo německé torpédo, v Moskvě na ni padaly bomby Luftwaffe, dostala se jako vůbec první Američanka na palubu bombardéru při bojové misi, viděla hrůzy koncentračního tábora Buchenwald. Jmenovala se Margaret Bourke-White a kolegové z časopisu Life ji přezdívali nezničitelná Maggie. Je celkem jasné proč.

Tomáš Chalupa 14. března 2015

Bourke-Whiteová byla vůbec první válečnou zpravodajkou v historii. Ještě před válkou byla dobře známa jako elitní fotografka časopisu Life. Ve třicátých letech se věnovala fotografování dopadů velké hospodářské krize v USA. Proslulou se stala její fotka Povodeň v Kentucky, která ukazuje protiklad rozesmátého billboardu se sloganem o americkém životním standardu s chudobou místních lidí postižených povodní.

Po vypuknutí války pobývala v Moskvě. Když Němci napadli Sovětský svaz a bombardovali hlavní město, pořídila svoje první válečné snímky. Byla vůbec jediný zahraniční zpravodaj, který byl na místě přítomen. Amerika neměla příliš chuť posílat ženy, aby dělaly zpravodajství z válečných zón. Jenže Whiteová neúnavně lobbovala, kde se dalo, a tak nakonec byla jmenována oficiální válečnou zpravodajkou.

Fotila zejména posádky bombardérů ve Velké Británii, které odlétaly bombardovat Třetí říši. Nakonec se jí 22. ledna 1943 podařilo dostat na palubu bombardéru letícího na bojovou misi a stala se tak první Američankou, která se zúčastnila náletu na nepřítele.

O měsíc později už byla na palubě lodi SS Strathallan a mířila k břehům severní Afriky. Operace Torch právě začínala. Jenže její loď byla torpédována německou ponorkou a potopila se. Ani tady Bourke-Whiteová neodložila fotoaparát a pořídila sérii fotek nazvanou Ženy v záchranných člunech.

Byla s Američany i v Itálii a ve Francii, procházela s nimi boji v Německu, kde se dostala až k branám koncentračního tábora Buchenwald. „Fotografování byla skoro úleva. Fotoaparát jakoby vytvářel tenkou bariéru mezi mnou a tou hrůzou přede mnou,“ popsala své bezprostřední dojmy Bourke-Whiteová.

Přes její nesporné úspěchy a věhlas jí mnoho lidí včetně kolegů nemohlo přijít na jméno a považovali ji za bezcitnou a panovačnou. V roce 1953 se u ní objevila Parkinsonova choroba, což znamenalo konec její fotografické kariéry. Vydala několik knih včetně vlastních pamětí, uzavřela se ve svém bytě v Darienu ve státě Connecticut. Její obývací pokoj údajně zdobila obří fotografie lesa, kterou vyfotila někde v Československu v roce 1938. Zemřela chudá a opuštěná v roce 1971. Je zajímavé, že se její tvorbou inspiroval těsně po válce i český fotograf Jan Saudek, když objevil její fotografie v časopisech.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu