válkaČeskoslovenskoobjevy

Nezničila ho válka ani komunisti. Drážďanský Frauenkirche dnes stojí opět v celé své kráse

Nezničila ho válka ani komunisti. Drážďanský Frauenkirche dnes stojí opět v celé své kráse
Zdroj: wikipedia.org
+ 13 fotek+ 14 fotek

Frauenkirche, jeden ze symbolů Drážďan, potkal ke konci 2. světové války tragický osud. Městu se ale ikonu znovu podařilo přivést k životu.

Simona Knotkova 29. října 2019

Jednou z budov, kterou masivní bombardování Spojenců ve dnech 13.–15. února 1945 srovnalo se zemí, byl také Frauenkirche (Kostel Panny Marie). Barokní stavba, jež byla dokončena v roce 1743, sice zasažena nebyla, ale utrpěla na následky rozsáhlého požáru města. Obří žár v oblasti dosahoval teplot až okolo 1 200 °C a způsobil, že se pískovcová konstrukce kostela začala hroutit. Ráno 15. února se Frauenkirche sesunul k zemi, a doplnil tak smutnou sbírku historických ruin po celých Drážďanech.

Už ke konci války existovaly snahy o opětovné vztyčení církevního stánku. Byla spuštěna kampaň na vybrání finančních prostředků potřebných pro rekonstrukci. Do práce se daly také archeologové, jejichž úkolem bylo památku znovu přinést k životu. Všechny snahy byly ale zhatěny nástupem komunistů a vznikem Německé demokratické republiky v roce 1949.

Trosky byly opatřeny číslem a zakonzervovány. Nebýt skutečnosti, že místo bylo označeno jako pietní, kostel mohl být úplně srovnaný se zemí. Úřady totiž nedbaly památky a uvažovaly o stavbě parkoviště. Ruiny naštěstí odolaly snahám mocných a přežily až do konce 80. let, kdy znovu začala být aktuální myšlenka rekonstrukce.

V roce 1989 byla na popud hudebního virtuosa a dirigenta Ludwiga Güttlera založena občanská iniciativa Společnost pro rekonstrukci Frauenkirche, díky jejíž masivní kampani se sehnaly finance na nákladnou opravu. Jenom berlínští filharmonici vybrali mezi sebou 7 tisíc německých marek (v přepočtu na tehdejší kurz cca 253 tisíc korun). Celková rekonstrukce přišla na 180 miliónů eur.

Opravné práce započaly v roce 1994 a trvaly dvanáct let. Z hlediska architektury se jednalo o nejkomplikovanější rekonstrukci historické stavby v dějinách. Každý kámen byl opatřen identifikačním číslem, ofotografován z několika stran a označen pro opětovné použití. Rekonstruovaná stavba nakonec obsahovala 43 % původních dílů. Díky výpovědím svědků, dochované dokumentaci a starým fotografiím a obrazům vznikl v počítači přesný 3D model. Kostel je nově doplněný také o klimatizaci, ozvučení, elektrické osvětlení a bezbariérový přístup. Vysvěcení se dočkal 30. října 2005.

Na krušnou cestu Frauenkirche od jeho zničení až po zmrtvýchvstání se podívejte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu