válkaČeskoslovenskoobjevy

Neznámý světelný bod se pohybuje u souhvězdí Labutě

Neznámý světelný bod se pohybuje u souhvězdí Labutě
Zdroj: messagetoeagle.com

Velmi světlý neznámý objekt byl zpozorován poblíž souhvězdí Labutě A ve vzdálenosti 800 světelných let od Země. Souhvězdí Labutě A je poměrně zajímavé například tím, že je velmi silným zdrojem radiových vln. Je to jeden z nejsilnějších zdrojů radiových vln ve vesmíru.

Tomáš Chalupa 1. června 2017

Vědci byli překvapeni, když se poblíž jádra galaxie objevil velmi jasný objekt. Je to poprvé za dvacet let, co bylo něco takového v této galaxii zpozorováno. Objevil se poměrně náhle, na předchozích snímcích galaxie po něm nebylo ani stopy.

Podle astronomů jde možná o velmi vzácný druh supernovy. Spíše to však vypadá na černou díru, která krouží kolem centrální černé díry v jádru galaxie. Z této kroužící černé díry zřejmě došlo k výboji energie, jak se to občas stává. Astronomové chtějí objekt dále pozorovat a sledovat jeho chování. Teprve poté bude možné definitivně určit, o co se vlastně jedná. Mohlo by se totiž podle vědců jednat i o druhou supermasivní černou díru, která rychle pohlcuje vše kolem. Jednu takovou už má souhvězdí Labutě ve svém středu, pokud by byla i tato druhá černá díra supermasivní, byl by to velmi zajímavý úkaz.

Supermasivní černé díry jsou nejničivější síly v celém vesmíru a jsou zdrojem nepředstavitelné energie. „Jsou to možná vůbec dvě nejblíže sobě lokalizované černé díry, jaké jsme kdy objevili,“ říká astronom Chris Carilli. Dvojici supermasivních černých děr je každopádně potřeba dále sledovat.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu