Jak se rodí tajemný pavouk architekt už se podařilo nafilmovat, nic dalšího se o něm ale neví | zdroj: youtube.com


Neznámý druh pavouka si staví sítě, které vypadají jako Stonehenge

TÉMATA: zvířata | pavouci | záhady

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 12. 2016 | 09:30

Prozatím blíže neurčený druh jihoamerického pavouka šokoval vědce. Zjistili, že si staví sítě, které jsou opravdovým architektonickým úkazem. Je to v podstatě kruhová struktura z vláken, které připomínají miniaturní Stonehenege. I proto se mu začalo říkat Silkhenge spider.

Pavouka objevil před třemi lety Troy Alexander v peruánské rezervaci  Tambopata. Byl doslova šokován tím, jakou strukturu si pavouk staví. Je to kruhová ohrada ze sítí a s jakousi věží uprostřed. Oslovil tehdy odborníky s tím, aby určili, co je to vlastně za druh, ale ti odpověděli, že nemají nejmenší tušení. Alexander se vrátil do oblasti, aby nalezl další pavoučí stavby a více je prozkoumal. Našel jich celkem 45, většinou vysoko na listech stromů rodu Cecropia. Došel také k názoru, že struktura neslouží k lovu hmyzu, ale je to jakási školka pro malé pavouky. 

Ovšem tato teorie se zatím nepotvrdila, o pavoucích je toho zatím známo jen velice málo, někteří vědci dokoce pochybují, že jde vůbec o pavouka. Nikdo také neví, jak vlastně vypadá dospělec pavouka, podařilo se zatím jen natočit to, jak se pavouk líhne z vajíčka. Pokusy vypěstovat dospělého pavouka zatím skončily neúspěchem. Jedno je jisté, jde o mimořádně záhadného tvora, o kterém i ti největší odborníci nejsou schopni říct prakticky nic. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 12. 2016 | 09:30

Zavří­t reklamu