válkaČeskoslovenskoobjevy

Neznámý dárce posílá osm let peníze potřebným. Daroval už více než statisíce eur

Neznámý dárce posílá osm let peníze potřebným. Daroval už více než statisíce eur
Zdroj: odditycentral.com

Německá veřejnost bloumá nad identitou neznámého dárce. Od roku 2011 poslal do redakce jednoho z tamních deníků už statisíce euro.

Simona Knotkova 25. srpna 2019

První balíček s penězi přistál v redakci brunšvického deníku Braunschweiger Zeitung před osmi lety. Připojeny k němu byly také instrukce, kam mají peníze poputovat. Za tu dobu neznámý člověk daroval na dobročinné účely už statisíce eur a pomohl různorodým charitám, místním organizacím, hospicům či úřadům v boji proti kriminalitě.

Jenom za tento rok to bylo už více než dvě stě tisíc euro (cca 5,1 milionů korun). Zatím poslední zásilka obsahovala sto tisíc euro v dvouseteurových bankovkách a byla označená nápisem „Wundertuete“ (česky Zázračný balíček). Částka byla určena místnímu hospici, který disponuje dvanácti lůžky a ročně se stará až o dvacet smrtelně nemocných pacientů.

„Ulehčit život vážně nemocným lidem je známkou lidské vřelosti a zaslouží si úctu a uznání,“ stálo v přiloženém listu. Tajemný odesílatel příjemce rovněž ujistil, že se jedná o peníze z řádně zdaněného příjmu.

„Je to bláznivé,“ okomentovala čin dobrodince ředitelka zdravotnického zařízení Petra Gottsand. Stejně jako další zaměstnanci je z finančního daru velmi nadšená. Německá veřejnost bloumá nad tím, kdo se za tajemnými balíčky může skrývat. Členové redakce jsou ovšem názoru, že věci prospěje, když identita filantropa zůstane utajená.

„Jednoduše nevíme, o koho se jedná, a vědět to ani nechceme. Nechceme ohrozit dobrý skutek,“ nechal se slyšet redaktor David Mache. Média si sérii darů překřtila na Brunšvický zázrak. Některá ho dokonce označují za novodobého Robina Hooda.

Není přitom jasné, zda se jedná o jednoho stejného dárce, nebo peníze v průběhu let posílá více lidí. Braunschweiger Zeitung nejsou rovněž jedinými novinami, které si neznámý sponzor vybral jako zprostředkovatele. Před rokem obdržel konkurenční deník z Wolfsburgu částku v hodnotě sto tisíc eur, která byla určená na postavení nového hospice.

Další články

Zavří­t reklamu