válkaČeskoslovenskoobjevy

Neznámé město s gigantickými sloupy a sarkofágy našel potápěč v Marmarském moři

Neznámé město s gigantickými sloupy a sarkofágy našel potápěč v Marmarském moři
Zdroj: hurriyetdailynews.com

Amatérský potápěč objevil v Marmarském moři pozůstatky neznámého starobylého města. Nacházely se okolo 20 až 25 kilometrů od břehu v turecké provincii Çanakkale’s Biga, nedaleko míst, kde před více než dvěma tisíciletími stávala antická města Priapos a Parion.

Irena Gruberová 30. června 2016

“Tvrdili jsme, že v době římské býval v tomto regionu rušný námořní obchod, tyhle nové nálezy tak tuto tezi jen potvrdily,” prohlásil Vedat Keleş, jenž v Parionu vede vykopávky.

Objevitelem nového, neznámého města je rybář a potápěč Fatih Kayrak. Ten před pár měsíci narazil při potápění na amforu a vrak lodi. Když místo ohledával, našel osm a až deset metrů pod hladinou obrovské sloupy a sargofágy. Zdá se, že náležely k neznámému potopenému městu. Pravděpodobně byly součástí nějakého chrámu poblíž měst Priapos a Parion. Je rovněž možné, že sloupy a sarkofágy vezla na nějaký ostrov v Marmarském moři ztroskotaná loď. “Možná stojíme před neznámým starověkým městem,” připustil Keleş. “Ze záběrů to můžeme zatím jen předpokládat. Bude to jasné, až když podvodní archeologové provedou výzkum,” dodal.

Další články

Zavří­t reklamu