válkaČeskoslovenskoobjevy

Neznámá ze Seiny: kdo byla dívka se záhadným úsměvem, jíž sňali posmrtnou masku?

Neznámá ze Seiny: kdo byla dívka se záhadným úsměvem, jíž sňali posmrtnou masku?
Zdroj: continuecurioso.cc
+ 4 fotky+ 5 fotek

Výraz její tvář zračí zvláštní klid a mír. Oči má zavřené, jako by spala. Koutky úst mírně povytažené do jemného úsměvu. Může být umírání tak lehké a smrt tak sladká pro šestnáctiletou dívku?

blondie 16. srpna 2015

Neznámá ze Seiny, francouzská Mona Lisa, pařížská Ofélie, resuscitační Anne… Tolik přezdívek dostala dívka, která se utopila v řece Seině na sklonku osmdesátých let 19. století. Traduje se, že svou krásou uchvátila jednoho patologa v márnici, že jí nechal sejmout posmrtnou masku. Zřejmě netušil, jak tím ovlivní umění na začátku 20. století.

Sádrový odlitek Neznámé ze Seiny visel na stěnách výtvarných ateliérů.

Sádrový odlitek Neznámé ze Seiny visel na stěnách výtvarných ateliérů.

Maska, která dodnes fascinuje především svým oduševnělým výrazem tváře s jemným úsměvem, se v podobě sádrového odlitku stala v období po roce 1900 morbidním módním doplňkem, téměř fetišem, který zdobil fasády domů a visel v mnoha salónech a pracovnách spisovatelů. Albert Camus Neznámou ze Seiny přirovnal k Moně Lise. Kritik Al Alvarez napsal ve své knize The Savage God: Dozvěděl jsem se, že celá generace německých dívek utvářela svůj vzhled podle ní.“ Byla prý erotickým ideálem přelomu 19. a 20. století, stejně jako Brigitte Bardotová v 50. letech. Inspirovala řadu spisovatelů, včetně českého básníka Vítězslava Nezvala, který jí věnoval jednu ze svých Básní noci, vydaných v roce 1929. Kolem „Ofélie ze Seiny“ vzniklo mnoho románových příběhů a básnických fantazií, které usilovaly vystihnout, kým vlastně tato dívka byla a jaký byl její osud.

Sebevražda z neopětované lásky

Pařížská řeka Seina se svými pitoreskními mosty a dlážděným nábřežím si dodnes uchovává temnou příchuť morbidity. Z jejích kalných vod každoročně loví záchranáři těla utonulých, ročně se tu pokusí spáchat sebevraždu okolo 90 lidí. Nejinak tomu bylo v minulých stoletích. Vykládá se, že dvě třetiny mrtvých těl, které na konci 19. století skončily v márnici krčící se za katedrálou Notre Dame, bylo vyloveno ze Seiny. Šlo o oběti sebevražd, nešťastného utonutí či úkladných vražd. V řece nejčastěji volily svou smrt ženy, zatímco muži dávali přednost spíše oběšení.

Eugène Atget (1857–1927): Řeka Seine, asi kolem roku 1900

Eugène Atget (1857–1927): Řeka Seine, asi kolem roku 1900

Někdy kolem roku 1880 mělo být ze Seiny vytaženo i tělo oné neznámé dívky. Na jejím těle nebyly nalezeny žádné známky násilí, takže se předpokládalo, že spáchala sebevraždu. Nejčastějším motivem, o kterém se spekulovalo, byla nešťastná láska. Dívka byla možná venkovankou, která se po příchodu do velkoměsta zamilovala do aristokrata, který ale její lásku neopětoval. Jeden z umělců ji však ztotožnil s maďarskou muzikálovou hvězdou Ewou Laszlo, která měla románek se ženatým Pařížanem. Zvláštní ovšem je, že do její tváři zvěčněné v odlitku se ani v nejmenším neobtisklo utrpení, smutek a smrt utonutím. Jako by smířená zlehka vklouzla do náruče sladké smrti.

Reklama na posmrtnou masku?

Claire Forestierová, která je přímým potomkem rodiny Lorenzi, v jejímž obchodě byl sádrový odlitek Neznámé ze Seiny zhotoven, však přichází s překvapivou verzí, podle které dívka vůbec nezemřela!

Podívejte se na její zaoblené tváře, jemnou kůži,“ poukazuje. „V žádném případě nemohla být maska sejmuta z mrtvoly. Tohle rozhodně není utonulá žena, vylovená z vody. Je nemožné, aby si mrtvá žena uchovala tak perfektní tvář. Některé odlitky sejmuté z živých tváří jsou tak jasné, tak detailní, že když se zadíváte na oční víčka, zachytíte i pohyb oční bulvy pod nimi. To je případ Neznámé ze Seiny,“ objasňuje svoji teorii, podle níž výrobci posmrtné masky zřejmě k reklamním účelům posloužila tvář jeho dcery nebo mladé modelky. Muselo jí být nanejvýš šestnáct let vzhledem k tomu, jak je její tvář pevná a hladká.

Neznámá ze Seiny

Neznámá ze Seiny

Lituji, ale Neznámá ze Seiny nebyla mrtvá. Alespoň ne v okamžiku, kdy jí snímali masku. Možná se utopila později, kdo ví,“ shrnuje Forestierová. Pokud ale šťastně žila dál, věděla, jak je její tvář slavná? Jestliže ano, pak nikdy nevystoupila z jejího stínu a zůstala navždy v anonymitě.

Nejlíbanější tvář na světě

V každém případě tvář Neznámé ze Seiny se stala nesmrtelnou. Podle ní v roce 1958 nechal vymodelovat svoji resuscitační figurínu jménem Anne rakouský lékař českého původu Peter Safar (1924 – 2003), jenž je autorem kardiopulmonální resuscitace (KPR). Na této gumové panně se miliony lidí učily provádět dýchání z úst do úst, což z Neznámé ze Seiny učinilo nejvíce líbanou ženu historie. Dodnes Rescue Anne pomohla zachránit tisíce, ne-li miliony lidských životů, a její tvář díky tomu znají nové generace obdivovatelů. Ať už Neznámá ze Seiny žila, či nikoliv a měla jakýkoli osud, její tvář si v posledku spojujeme nikoli s tragédií a smrtí, ale se soucitem a záchranou.

Její tvář se ocitla i na resuscitační figuríně pojmenované Rescue Anne.

Její tvář se ocitla i na resuscitační figuríně pojmenované Rescue Anne.

Další články

Zavří­t reklamu